Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 14:14
Reklama Reklama firmy Pomix

Jak radzić sobie z upałem? Praktyczne porady

Wielkimi krokami zbliżamy się do lata, a wraz z nim możemy coraz częściej spodziewać się upałów. Dla jednych żar z nieba jest spełnieniem pragnień, dla innych to koszmar, który uniemożliwia funkcjonowanie. Jak radzić sobie z wysokimi temperaturami?
Jak radzić sobie z upałem? Praktyczne porady
Autor: iStock

Zacznij od podstaw

Czyli od nawadniania organizmu. Pij dużo wody. Schłodzona, z dodatkiem soku z cytryny i liści świeżej mięty, przyniesie uczucie orzeźwienia i poprawi kondycję. Napoje słodzone, choć sprawiają wrażenie, że gaszą pragnienie, w rzeczywistości utrudniają nawadnianie. Im więcej cukru i sztucznych dodatków, tym trudniej będzie wodzie wchłonąć się do komórek.

Lekkostrawna dieta

Kiedy za oknem panują upały, lepiej powstrzymać się od spożywania tłustych, słodkich i kalorycznych potraw. Ciężkostrawna dieta sama w sobie jest obciążeniem dla organizmu, a jej dodatkowym minusem jest utrudnienie przyswajania witamin i mikroelementów do organizmu. W okresie letnim jest to szczególnie ważne, gdyż wzrasta na nie naturalne zapotrzebowanie. Warto stawiać też na obiady na zimno z dodatkiem warzyw i owoców, których teraz wybór jest bardzo szeroki.

Odpowiednie ubranie

W pełnym słońcu najlepiej sprawdzi się jasna odzież. Podczas upałów najlepiej wybierać garderobę uszytą z tkanin bawełnianych i lnianych, które mają najlepsze właściwości wentylacyjne i są łagodne dla skóry. Dla zachowania komfortu warto zrezygnować z przylegających ubrań na rzeczy luźnych, swobodnych. W ten sposób ograniczymy pocenie się ciała i jego podrażnienie. Wbrew pozorom warto jest też zakrywać jak najwięcej partii ciała, aby zapobiec wytrącaniu się z niego wody i oparzeniom słonecznym.

Filtry UV

Jeśli jednak zdecydujemy się na skąpe odzienie, wszystkie odkryte części ciała należy regularnie pokrywać kosmetykami z ochronnymi filtrami UV. Warto pamiętać, aby użyć mleczka czy emulsji co najmniej 30 minut przed wyjściem z domu. Będąc np. na plaży, należy skupić się powtarzaniu tej czynności. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona. Największe zagrożenie oparzeniem dotyczy twarzy, która jest częścią ciała najbardziej wyeksponowaną na działanie słońca, dlatego zasługuje na największą ochronę.

Nakrycie głowy

W upalne dni należy zadbać o to, aby głowa była stale osłonięta. Czapka lub kapelusz pełnić będą funkcję ochronną, ponieważ nadmiar promieni słonecznych rozregulowuje temperaturę organizmu. Może to prowadzić do udaru cieplnego i zagrożenia życia. W szczególnej grupie ryzyka są małe dzieci, sportowcy, pracownicy fizyczni oraz seniorzy.

Klimatyzacja używana z głową

Kiedy za oknem ukrop, z pomocą przychodzi klimatyzacja. Tej jednak należy używać z głową. Ustawienie temperatury na kilkanaście stopni może przynieść pozorną ulgę, jednak tak duża różnica z rozgrzanym powietrzem panującym na zewnątrz, może skończyć się chorobą. Aby zminimalizować ryzyko wywołania niepożądanych skutków, należy ustawić temperaturę o ok. 5 stopni niższą, niż ta, którą wskazuje podwórkowy termometr.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama