Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 07:25
Reklama Zaproszenie do plebiscytu Niedźwiedzie Biznesu 2022

Leśnicy zapraszają na nocleg do lasu

To świetna oferta dla prawdziwych twardzieli i miłośników survivalu. Lasy Państwowe zapraszają wszystkich chętnych do przenocowania na łonie natury. Wszystko w ramach akcji „Zanocuj w lesie”. Miejsca są bezpieczne i malownicze. W całym kraju jest ich aż 600 tys. hektarów. Taką strefę wyznaczyło również Nadleśnictwo Włodawa.
Leśnicy zapraszają na nocleg do lasu

„Zanocuj w lesie” to projekt realizowany przez Lasy Państwowe. Akcja została zapoczątkowana pod koniec 2019 roku w kilkunastu regionach Polski i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zadaniem nadleśniczych było wyznaczenie miejsc, gdzie miłośnicy przyrody mogliby spędzić noc w kompleksie leśnym, z dala od cywilizacji. Chętnych turystów i miłośników bushcraftu oraz survivalu nie brakowało. Trzeba przyznać, że spisali się na medal, bo zawsze zostawiali po sobie porządek. Obecnie akcja realizowana jest już na terenie całego kraju. Miejsce do nocowania na łonie przyrody wyznaczyło także Nadleśnictwo Włodawa.

- Jest to obszar o powierzchni ok. 1600 hektarów. Znajduje się w dwóch leśnictwach: Załucze i Dobropol, przy trasie z Włodawy do Lublina – informuje Aleksandra Chwalczuk, koordynatorka programu w Nadleśnictwie Włodawa. - Dla zainteresowanych turystów i miłośników survivalu teren jest udostępniony bezpłatnie. W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Z kolei, jeżeli ktoś planuje dłuższy pobyt i powyżej limitu dziewięciu osób, musi ten fakt zgłaszać do nadleśnictwa. Informację można przesłać mailem na adres: [email protected] – tłumaczy Chwalczuk.

Strefa wyznaczona przez Nadleśnictwo Włodawa jest dosyć malownicza i urokliwa. To doskonałe miejsce, aby poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury. Obszar jest również bogaty w świat zwierząt.

- Nie trzeba się ich bać, ale oczywiście należy zachować ostrożność. Przed wyruszeniem do lasu konieczne jest zapoznanie się z regulaminem - można go znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Włodawa, a także czasowymi zakazami wstępu do lasu oraz miejscami, gdzie aktualnie prowadzone są prace gospodarcze – wyjaśnia Chwalczuk.

Dla osób, które leśne biwakowanie lubią połączyć ze spacerem przy jeziorze, świetną alternatywą są strefy wyznaczone przez Nadleśnictwo Sobibór.

- Udostępniliśmy obszary o powierzchni ok. 1500 hektarów w leśnictwach Adamki i Żłobek. To tereny lasów sosnowych, znajdujące się przy jeziorach Białe oraz Glinki – informuje Agnieszka Kiszczak, specjalistka służby leśnej w Nadleśnictwie Sobibór. - Infrastruktura turystyczna jest tam mocno rozwinięta, w okolicach jest wiele miejsc historycznych, które można odwiedzić. Dodatkową atrakcją może być wyznaczone miejsce na ognisko. Znajduje się przy trasie Włodawa-Chełm. Przy parkingu jest wiata z grillem – mówi Kiszczak.

Teren Nadleśnictwa Sobibór również zamieszkują liczne zwierzęta.

- Można tam spotkać małe ssaki, gady, płazy, ale także łosie, jelenie, sarny, a nawet drapieżniki – wilka i rysia – wylicza Kiszczak. - Gdybyśmy przypadkiem natrafili na jedno z tych zwierząt, najważniejsze jest, aby zachować spokój. Nie należy ich zaczepiać i podchodzić bliżej. Trzeba się po prostu spokojnie oddalić – tłumaczy.

Osób odwiedzających Nadleśnictwo Sobibór nie brakuje.

- Zainteresowanie jest spore. Jeszcze przed rozpoczęciem programu odbieraliśmy mnóstwo telefonów z zapytaniami, kiedy można przyjechać i przenocować na łonie natury. Na początku maja na wyprawę w większej grupie szykowali się harcerze, ale ostatecznie zrezygnowali z wizyty – dodaje Kiszczak.

Regulamin nocowania w lesie dla wszystkich obszarów wyznaczonych w Polsce jest identyczny. Nie należy niszczyć drzew, krzewów i runa leśnego. W lesie należy zachowywać się cicho. Nie można zostawiać żadnych śmieci, nawet resztek jedzenia, bo mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Planując wyprawę warto też sprawdzić pogodę. Szczegółowe mapy wyznaczonych terenów można znaleźć na stronach internetowych Nadleśnictwa Włodawa oraz Nadleśnictwa Sobibór.

Czytaj także: Poleski Park Narodowy najpiękniejszy wiosną


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama