Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 20:12
Reklama

Liceum do likwidacji

Wójt gminy Dubienka odmówiła przejęcia liceum od chełmskiego starostwa, mimo że radni się na to zgodzili. W efekcie placówka zostanie zlikwidowana. Starosta twierdzi, że powiatowi nie opłaca się utrzymywać szkoły, w której nie będzie wystarczającej liczby uczniów.
Liceum do likwidacji

- Zdaję sobie sprawę, że radni mogą być niezadowoleni z mojej decyzji, ale to nie radni, a mieszkańcy mnie wybrali, robię to dla mieszkańców i w trosce o gminę - podkreśla stanowczo wójt Krystyna Deniusz-Rosiak.

- To nie jest dobra decyzja - ocenia starosta Piotr Deniszczuk.

Negocjacje między starostwem i samorządem gminy Dubienka w sprawie przekazania gminie liceum ogólnokształcącego trwały dość długo. Ostatecznie większość radnych opowiedziała się za przejęciem tej szkoły. Porozumienie przygotowane przez powiat wpłynęło do urzędu gminy, gdy wójt przebywała na zwolnieniu lekarskim. Gdy wróciła, nie mogła podpisać, gdyż na dokumencie była data 31 marca. Odesłała powiatowi porozumienie bez swojego podpisu. Ale nie to było najważniejsze. Wójt gminy miała poważne wątpliwości co do słuszności przejęcia liceum i ostatecznej wersji porozumienia z powiatem.

- Zmieniona i narzucona przez starostwo forma porozumienia świadczy o pozorowaniu działań negocjacyjnych i niepoważnym potraktowaniu gminy jako partnera negocjacyjnego. Podpisanie porozumienia, które zabezpiecza jedynie interes starostwa, pogrąży finansowo gminę i wstrzyma całkowicie wszelkie inwestycje - czytamy w stanowisku wójt Deniusz-Rosiak.

Wójt poinformowała starostę, iż gmina nie jest w stanie podjąć zobowiązania w zakresie zapewnienia warunków działania szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

- Przejęcie liceum i jego prowadzenie nie mieści się w możliwościach finansowych gminy. Wynika to z szacunkowej analizy wysokości subwencji oświatowej dla liceum i gminy Dubienka oraz wysokości dodatkowych nakładów finansowych na dotychczas prowadzoną przez gminę placówkę oświatową oraz wysokości budżetu - tłumaczy wójt.

-  Posiadając w tym samym budynku gminny zespół szkół, czyli szkołę podstawową i liceum, łatwiej połączyć działalność i zarządzać, bo wiele spraw można załatwić wspólnie. Może być jeden dyrektor, jedna księgowa, jedna stołówka - argumentuje starosta. - Wydawało mi się, że wszystko jest ustalone, a tymczasem wójt swoją decyzją niweczy dotychczasowe nasze wysiłki. Jako powiat chcieliśmy przekazać budynki, które mają wartość nawet kilkunastu milionów złotych. Zadeklarowaliśmy wsparcie finansowe. Jeśli trzeba będzie dokładać powyżej subwencji, to przez 3 lata powiat poniesie 80 procent tych kosztów.

Jak tłumaczy wójt, z pierwotnej oferty starosty wynikało, że gmina dostanie dofinansowanie, a także będzie mogła swobodnie dysponować przejętymi nieruchomościami. Tymczasem zasady przejęcia liceum zostały przez powiat jednostronnie zmienione i to w bardzo istotnych kwestiach.

- Postawiono warunek, że gmina musi prowadzić liceum przez minimum 10 lat (przy 3-letnim wsparciu powiatu), chyba że przeprowadzi skutecznie procedurę likwidacyjną. Jednocześnie wprowadzono 3-letni okres wypowiedzenia porozumienia, który w momencie rozpoczęcia procedur likwidacyjnych rok po przejęciu, obciążą gminę całkowitymi kosztami prowadzenia liceum przez rok (ok. 1 mln zł ) oraz dodatkowymi kosztami likwidacji, przy założeniu  skuteczności przeprowadzenia procesu likwidacyjnego, co nie jest oczywiste wobec konieczności pozyskania pozytywnej opinii kuratorium - tłumaczy wójt, nie bez rozgoryczenia.

Wójt dodaje, że bezzwłocznie, po spotkaniu z radnymi, zakwestionowała (pismem z dn. 19 marca 2021 r.) dokonane przez starostwo zmiany w porozumieniu, jednakże starostwo nie podjęło rozmów i pozostawiło wnioski gminy bez rozpoznania, a 31 marca przekazało do podpisania porozumienie, w narzuconej przez siebie formie. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama