Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:04
Reklama

Drugoklasista z indeksem na prawo

Igor Adamowicz nie zdał jeszcze matury, a już indeks na wyższą uczelnię ma w kieszeni. I to nie byle jaką, bo na Uniwersytet Warszawski na wydział prawa i administracji. Zdobył go, uzyskując status finalisty XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie.
Drugoklasista z indeksem na prawo

- Interesuję się prawem i polityką – mówi Igor, uczeń klasy 2 bg I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. – Gdy znalazłem informację, że taka olimpiada jest organizowana, od razu wiedziałem, że to coś dla mnie.

Igora nie przeraził nawet zakres tematyczny olimpiady, choć wykraczał on daleko poza szkolną wiedzę podręcznikową. W przyswojeniu tego materiału pomogła mu Ewa Betiuk, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, która była opiekunem merytorycznym Igora.

- To olimpiada dla zdolnych, pracowitych i poszukujących - nie kryje dumy z Igora Ewa Betiuk. O sobie mówi, że była przewodnikiem intelektualnym, wskazując, na co Igor powinien zwrócić uwagę i korygując jego wiedzę.

Z kolei Igor uważa, że bez pomocy „sorki” nie zaszedłby tak daleko.

Olimpiada rozpoczęła się etapem szkolnym. Uczestniczyło w nim 1,5 tysiąca uczniów z całego kraju. Pisali test. Zawierał on głównie pytania zamknięte dotyczące historii najnowszej, współczesnych stosunków międzynarodowych, podstaw prawoznawstwa i konstytucjonalizmu czy praw człowieka. Ten etap pozytywnie „zaliczyło” 312 uczniów. W etapie okręgowym (Igor brał w nim udział w Lublinie) uczestnicy musieli wykazać się wiedzą prawniczą, rozwiązując test i odpowiadając na pytania opisowe.

Do etapu centralnego, który - ze względu na pandemie - odbył się online 27 marca, zakwalifikowało się 62 uczniów. Tutaj potrzebna była już znajomość europejskiego systemu ochrony praw człowieka, włączając w to Europejską Konwencję Praw Człowieka (wraz z Protokołami), Europejską Kartę Socjalną, jak również podstawową znajomość orzecznictwa strasburskiego.

Na tym etapie oceniana była nie tylko znajomość prawa z uwzględnieniem orzeczeń, ale również prawnicza argumentacja oraz poprawność językowa wywodów.

- Losowaliśmy trzy pytania - mówi Igor. – Ja musiałem omówić procedurę zmiany konstytucji RP, powiedzieć, co to jest przestępstwo, opisać jego rodzaje i wszystko, co wiąże się z tą tematyką oraz zaprezentować trzy generacje praw człowieka.

To, że Igor zostanie prawnikiem, jest już prawie przesądzone.

- Za wcześnie mówić jednak, jaką drogę wybiorę – dodaje. – Na razie myślę, że mógłbym zostać adwokatem.

Warto dodać, że w jego rodzinie nie ma prawników. Igorowi i jego nauczycielce serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za realizację jego planów.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama