Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Drugoklasista z indeksem na prawo

Igor Adamowicz nie zdał jeszcze matury, a już indeks na wyższą uczelnię ma w kieszeni. I to nie byle jaką, bo na Uniwersytet Warszawski na wydział prawa i administracji. Zdobył go, uzyskując status finalisty XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie.
Drugoklasista z indeksem na prawo

- Interesuję się prawem i polityką – mówi Igor, uczeń klasy 2 bg I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. – Gdy znalazłem informację, że taka olimpiada jest organizowana, od razu wiedziałem, że to coś dla mnie.

Igora nie przeraził nawet zakres tematyczny olimpiady, choć wykraczał on daleko poza szkolną wiedzę podręcznikową. W przyswojeniu tego materiału pomogła mu Ewa Betiuk, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, która była opiekunem merytorycznym Igora.

- To olimpiada dla zdolnych, pracowitych i poszukujących - nie kryje dumy z Igora Ewa Betiuk. O sobie mówi, że była przewodnikiem intelektualnym, wskazując, na co Igor powinien zwrócić uwagę i korygując jego wiedzę.

Z kolei Igor uważa, że bez pomocy „sorki” nie zaszedłby tak daleko.

Olimpiada rozpoczęła się etapem szkolnym. Uczestniczyło w nim 1,5 tysiąca uczniów z całego kraju. Pisali test. Zawierał on głównie pytania zamknięte dotyczące historii najnowszej, współczesnych stosunków międzynarodowych, podstaw prawoznawstwa i konstytucjonalizmu czy praw człowieka. Ten etap pozytywnie „zaliczyło” 312 uczniów. W etapie okręgowym (Igor brał w nim udział w Lublinie) uczestnicy musieli wykazać się wiedzą prawniczą, rozwiązując test i odpowiadając na pytania opisowe.

Do etapu centralnego, który - ze względu na pandemie - odbył się online 27 marca, zakwalifikowało się 62 uczniów. Tutaj potrzebna była już znajomość europejskiego systemu ochrony praw człowieka, włączając w to Europejską Konwencję Praw Człowieka (wraz z Protokołami), Europejską Kartę Socjalną, jak również podstawową znajomość orzecznictwa strasburskiego.

Na tym etapie oceniana była nie tylko znajomość prawa z uwzględnieniem orzeczeń, ale również prawnicza argumentacja oraz poprawność językowa wywodów.

- Losowaliśmy trzy pytania - mówi Igor. – Ja musiałem omówić procedurę zmiany konstytucji RP, powiedzieć, co to jest przestępstwo, opisać jego rodzaje i wszystko, co wiąże się z tą tematyką oraz zaprezentować trzy generacje praw człowieka.

To, że Igor zostanie prawnikiem, jest już prawie przesądzone.

- Za wcześnie mówić jednak, jaką drogę wybiorę – dodaje. – Na razie myślę, że mógłbym zostać adwokatem.

Warto dodać, że w jego rodzinie nie ma prawników. Igorowi i jego nauczycielce serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za realizację jego planów.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama