Włodawa: Muzeum w Sobiborze gotowe do odbioru

  • 06.08.2019, 12:23
  • TWA
Włodawa: Muzeum w Sobiborze gotowe do odbioru
Muzeum Upamiętnienia Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze jest prawie gotowe. Trwają ostatnie prace porządkowe. Jeszcze w tym miesiącu planowany jest odbiór inwestycji.

Przygotowania oraz sama budowa miejsca, które upamiętni ofiary obozu, trwały ponad 10 lat. Kilkakrotnie teren obozu przekopywali archeolodzy. Poszukiwali miejsc grobów masowych, komór, w których zagazowywano ludzi oraz wszelkich innych pozostałości po obozie. Bez tych badań nie można było wyznaczyć miejsca, w którym muzeum mogłoby powstać. Wiele czasu zajęło opracowanie koncepcji architektonicznej budynku. Spekulowano, jak ma on wyglądać i co może się w nim znaleźć. Wiele zastrzeżeń miała strona żydowska.

Ogłoszono międzynarodowy konkurs na upamiętnienie miejsca po byłym obozie w Sobiborze, w którym zginęło około 250 tys. Żydów. Wybrano projekt opracowany przez architektów z Warszawy. Uznano, że najbardziej odzwierciedla on oczekiwania strony żydowskiej. Zakładał budowę nowoczesnego muzeum, w którym ma znaleźć się wystawa historyczna ukazująca historię tego miejsca oraz zagospodarowanie przestrzenne terenu, które ma na celu uwidocznienie najważniejszych miejsc związanych z historią.

Muzeum miało być oddane do użytku w 2013 roku, ale kolejne badania i odkrycia archeologiczne wstrzymały inwestycję. Przedstawiciele strony żydowskiej znów mieli wątpliwości, czy tak nowoczesne muzeum w ogóle powinno tam powstać. Odbyły się kolejne bardzo długie rozmowy wewnątrz zajmującego się tą inwestycja komitetu sterującego, do którego należą także: Holandia, Słowacja i Izrael.

Prace rozpoczęły się dopiero w 2016 roku. Przykryto i zabezpieczono szczątki ofiar niemieckiego obozu znajdujące się w rejonie grobów masowych na polanie. W 2017 roku wybrano firmę, która zajmie się budową muzeum. Wygrało włodawskie przedsiębiorstwo. Prace trwały do tej pory. Obecnie teren jest porządkowany i jeszcze w tym miesiącu zostanie dokonany odbiór inwestycji.

Muzeum w Sobiborze ma powierzchnię użytkową ponad 760 mkw. Połowę tej powierzchni przeznaczono na tzw. stałą ekspozycję, która będzie ukazywała wystawę dokumentującą dzieje Hitlerowskiego Obozu Zagłady. Obecnie trwa przygotowanie koncepcji artystycznej wystawy.

W pozostałej części obiektu są pomieszczenia dla pracowników, punkt informacji i obsługi zwiedzających oraz sala do zajęć edukacyjnych. Całkowity koszt wszystkich prac związanych z budową miejsca upamiętnienia w Sobiborze wynosi prawie 20 mln zł.

Pod koniec października planowany jest odbiór całego projektu wraz z tzw. dokumentacją wykonawczą. Wtedy dopiero zostanie ogłoszony konkurs na produkcję oraz montaż wystawy. Otwarcie tej ekspozycji powinno nastąpić 14 października 2020 roku, czyli podczas obchodów 77. rocznicy powstania w obozie.

Nad całością prac od początku do końca czuwa Komisja Rabiniczna do spraw cmentarzy.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe