Bronią Polesia przed kopalnią | Super Tydzień

  • 11.05.2019, 10:39 (aktualizacja 11.05.2019, 10:58)
  • TWA
Bronią Polesia przed kopalnią | Super Tydzień
Przeciwnicy wydobycia węgla kamiennego robią wszystko, aby uniemożliwić budowę kopalni w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. Podczas długiego majowego weekendu przekonywali mieszkańców i turystów, aby nie dopuścili do inwestycji.

Około 20-osobowa grupa wolontariuszy i miłośników przyrody prowadziła przez kilka dni akcję, której celem było uświadomienie mieszkańcom i turystom jak złe konsekwencje dla środowiska i zdrowia ludzi może mieć uruchomienie kolejnych kopalni węgla kamiennego w naszym regionie.

- Nasz obóz ma charakter informacyjny. Przez te kilka dni będziemy spotykać się z mieszkańcami i turystami odwiedzającymi teren Poleskiego Paku Narodowego i rozdawać im ulotki, odpowiadać na pytania. Wszystko po to, aby poinformować o zagrożeniach i szkodach górniczych, jakie mogą wystąpić po uruchomieniu kopalni. Zmiany jakości życia, jakości wody będą nieodwracalne. Jako grupa miłośników przyrody jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, że na tak pięknym terenie planowana jest budowa kopalni. Tutaj są cenne przyrodniczo torfowiska, gatunki roślin, ptaków i jeziora – mówił we wtorek, tuż przed rozpoczęciem akcji Michał Wolny z grupy "W obronie Polesia".

Aktywiści obawiają się, że budowa i eksploatacja kopalni nie tylko zakłóci prawidłowe funkcjonowanie przyrody na terenie PPN, ale przede wszystkim uderzy w rolnictwo i turystykę regionu. Skutki tej inwestycji, według nich, będą odczuwalne znacznie dłużej niż potrwa samo wydobycie węgla.

- Należy spodziewać się rozległych zapadlisk, które mają negatywny wpływ na torfowiska, osuszają lub podtapiają tereny rolnicze. Ponadto górnictwo związane jest z ogromnym zużyciem wody, zrzutami tzw. zasolonych wód i powstawaniem milionów ton odpadów. W dobie postępujących zmian klimatycznych ochrona zasobów wodnych powinna być bezwzględnym priorytetem – przekonują przeciwnicy budowy kopalni.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ano
ano 12.05.2019, 13:44
Ciekawy jestem czym ta 20-osobowa grupa wolontariuszy i miłośników przyrody ogrzewa swoje mieszkania
xzx
xzx 17.05.2019, 21:54
Ciekaw jestem czy gdyby pod Twoim domem budował ktoś korytarze to był byś zadowolony....

Pozostałe