Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Boruń. Gospodynie i mieszkańcy zadbali o pamięć ofiar dwóch wojen światowych

Z inicjatywy członkiń koła gospodyń w Boruniu odnowiony został cmentarz wojenny w ich miejscowości. Zwieńczeniem prac było odsłonięcie nowej tablicy ufundowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej. Teren wokół mogiły uporządkowało Nadleśnictwo Chełm.
Boruń. Gospodynie i mieszkańcy zadbali o pamięć ofiar dwóch wojen światowych

Autor: Fot. KGW Boruń

W lesie znajduje się mogiła poległych w walkach w lipcu 1914 roku, gdy Niemcy i Austriacy próbowali utrudnić przemarsz wojsk rosyjskich. Miejscem największej bitwy były pola folwarku Boruń. Walki trwały dwa tygodnie i doprowadziły do zniszczenia miejscowości. Także kolejna wojna przyniosła wiele ofiar, z których część również spoczywa w mogile w Boruniu.

- Są tam szczątki poległych w czasach pierwszej i drugiej wojny światowej. Po wyzwoleniu ciała zbierane były z okolicznych pól i ludzie chowali je na tym cmentarzu. Na tablicy jest informacja, że to dom żołnierzy różnych narodowości - mówi Grażyna Kielech, sołtyska i przewodnicząca KGW w Boruniu.

Fot. KGW Boruń

 

O tych tragicznych wydarzeniach podczas uroczystości przypomniał wójt Siennicy Różanej. Zauważył, że zaangażowanie Polaków na frontach pierwszej wojny światowej jest jedną z najczęściej pomijanych kart historii. Wśród powodów wymienił fakt, że w okresie toczących się walk Polski nie było na mapie świata, ale żołnierze polskiego pochodzenia walczyli w armiach wszystkich zaborców. Szacuje się, że w latach 1914-1918 łącznie w armii niemieckiej, rosyjskiej i austro-węgierskiej służyło około trzech milionów Polaków, z których 530 tysięcy zginęło.

- Nikt z nas nie chce wojny, która jest zawsze wielką tragedią. Niesie za sobą olbrzymią liczbę ofiar i ludzkich nieszczęść. Nikt nie wie tego lepiej od nas, Polaków, tak mocno doświadczonych w swojej historii takimi działaniami. Dlatego z niepokojem obserwujemy sytuację za naszą wschodnią granicą, niosąc jednocześnie pomoc uchodźcom z Ukrainy - mówił Leszek Proskura, wójt gminy Siennica Różana.

Wśród gości był między innymi 97-letni kombatant Julian Kubina z gminy Siennica Różana. Podczas uroczystości były widowiskowe pokazy konne członków Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej oraz Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego Stajnia Mafia. Część artystyczną i poczęstunek przygotowały gospodynie z Borunia.

 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Złagodzenie prawa dla poszukiwaczy idzie w odstawkę, przez takich lizusów jak Pan Werus na pewno niewiele się zmieni. Dalej noście kwity i zabytki w zębach, żeby urzędasy czuli, że mają władzę i jej nie stracą.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 22:36Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: Wiesiek .Treść komentarza: Miasto Chełm powinno stosować w porze nocnej opryski na meszkę i komary !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:17Źródło komentarza: Chełm. Komary i meszki opanowały miasto. Spacer może skończyć się szpitalemAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gość myślał że wynajem zaczął się za darmoData dodania komentarza: 07.05.2024, 12:18Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: GabrysiaTreść komentarza: Albo gość mieszkać na kocią łapę ale tak to na Kredowej u Brata AlbertaData dodania komentarza: 07.05.2024, 11:57Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Kamil Ślimak vel kamilŚ limaKTreść komentarza: Szkoda, że organizatorka tej szopki pod szkołą nie ma cywilnej odwagi podpisać się z imienia i nazwiska. Zamiast tego wkręca uczniów i absolwenta w tę jakby nie patrzeć szopkę. Szkoda również, że nie była taka chętna do organizowania podobnych szopek w latach ubiegłych :)Data dodania komentarza: 06.05.2024, 18:42Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama