Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W mróz otwierają drzwi i okna

Śmierdzący temat poruszył na sesji radny Bogdan Sawicki. Stwierdził, że w domu jego sąsiada dymi się z pieca, który założono w ramach realizowanego przez gminę programu. Mimo składanych reklamacji sytuacja się nie poprawia, a zapachy wydobywające się z pieca podobno przyprawiają o ból głowy. Firma, która piec wykonała i zainstalowała, żadnej usterki nie stwierdziła.
W mróz otwierają drzwi i okna

Przed ponad rokiem gmina Ruda-Huta zrealizowała program, w ramach którego wymieniono u wielu mieszkańców stare, kopcące piece na kotły na pellet i założono na budynkach solary. Większość klientów jest bardzo nowych urządzeń zadowolona. Nowy piec ma również radny Bogdan Sawicki i też nie narzeka.

- U mojego sąsiada jest inna sytuacja. Chciałbym, żeby gmina objęła go patronatem, bo on sam sobie nie poradzi - powiedział na sesji Sawicki.

Już 15 lutego ub.r. właściciel domu w Rudzie zgłosił firmie, która założyła mu piec, że wydostaje się z niego dym. Zrobił to za pośrednictwem urzędników gminy, którzy czuwali nad realizacją projektu. 

Czy ryzykują życiem?

- Ten piec okazał się trefny. Wiadomo, że gdy wstawia się nowy piec, to on się musi "wypocić". Wypalają się smary, wydostają brzydkie zapachy. U mnie to już dawno się skończyło, a u sąsiada jeszcze długo sączyło - opowiada radny Sawicki, który jest również strażakiem ochotnikiem, więc tego typu sprawy jak ogrzewanie domów są dla niego ważne.

Jak mówi Sawicki, w lutym ub.r. przyjechał serwis, wykonał uszczelnienie pieca i stwierdził, że trzeba wymienić drzwiczki. We wrześniu ub.r. prace zostały wykonane, ale usterka pozostała. Gdy niedawno temperatury spadły sporo poniżej zera, właściciel domu pootwierał drzwi i okna, i wietrzył budynek. Na dwór wyniósł wszystkie ubrania i pościel. Z pieca wydobywał się okropny smród i pewnie też tlenek węgla. Zdaniem Sawickiego mieszkańcy tego domu są regularnie podtruwani. Sytuacja się pogarsza, gdy temperatury spadają i piec pracuje na wyższych obrotach. Zgłoszono więc po raz kolejny usterkę do producenta.

- Czad zabija 100 Polaków rocznie - podkreśla Sawicki, którego ta sytuacja bardzo niepokoi. Poprosił wójta o zajęcie się sprawą i informowanie go na piśmie o postępach.

Producent zrzuca winę na sąsiadów

W piątek, 22 stycznia,  po odebraniu maila od redakcji Super Tygodnia Chełmskiego, firma Instalco z Łaszczowa, będąca producentem pieców, przyjechała do Rudy zbadać reklamację. Jak zapewnia właściciel Daniel Bałka, kocioł  został gruntownie sprawdzony i nie wykazał najmniejszych nieprawidłowości.

"Na miejscu okazało się, że to sąsiedzi, ich kotłownie i śmieci, które spalają, są powodem totalnego smrodu i zadymienia okolicy. To właśnie ten smród i spaliny od sąsiadów dostają się do domu mieszkańców" - odpowiedział nam na piśmie Daniel Bałka, właściciel firmy, która wygrała przetarg i założyła kotły swojej produkcji na terenie gminy.

Jak mówi Bałka, spędził kilka godzin w domu, gdzie złożono reklamację. Wykonywał różne testy i za każdym razem nic niepokojącego nie wykazały. Problem pojawił się wieczorem, gdy w sąsiedztwie rozpalono w piecach.

- Tam się nie da żyć. To jest krematorium! Ludzie się nie chcą z sąsiadami kłócić, ale coś trzeba zrobić - mówi Bałka.

Z jego ustaleniami nie zgadza się gospodarz, który chciał, by serwis przyjechał w czasie, gdy piec pracuje na pełnych obrotach. Trudno coś stwierdzić, gdy ledwo się w nim tli ogień.

- Piec raz dymił, raz nie dymił. To zależy od temperatury na zewnątrz. Dobrze, że został sprawdzony. Będziemy go dalej obserwować i w razie potrzeby składać kolejne reklamacje. Mam jeszcze do wykonania pewne prace w kotłowni. Moim zdaniem sprawa nie jest zakończona - mówi właściciel domu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama