Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 30 września 2022 21:00
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Wyszyński i Wojtyła wrócili do Rejowca

Wandale zniszczyli wystawę, a ona i tak powróciła na miejsce, gdzie była prezentowana. Zdaniem księdza Jacka Jakubca ma teraz jeszcze większe oddziaływanie społeczne. - Wiele osób może podjąć refleksję nad prezentowaną tam treścią, wskazującą na uniwersalny wymiar nauczania społecznego Kościoła - powiedział.
Wyszyński i Wojtyła wrócili do Rejowca
Autor: fot. Facebook/Lokalni Patrioci

Wciąż nie wiadomo, jakie motywy kierowały sprawcami, gdy niszczyli umieszczoną na ogrodzeniu kościoła pw. św. Jozefata Kuncewicza w Rejowcu wystawę. Nie przypuszczali chyba jednak, że prezentacja „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatykę życia” jest „niezniszczalna”. Plakaty zostały na nowo wydrukowane i tydzień po akcie wandalizmu znów pojawiły się przy kościele.

- Nieodpłatnie po raz drugi udostępnił ją nam Instytut Pamięci Narodowej – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca.

W jej ponowne umieszczenie na ogrodzeniu okalającym kościół zaangażowały się osoby młode. – Wśród chętnych do pomocy było między innymi małżeństwo z dziećmi – zdradził Piotr Majewski z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które jest inicjatorem wystawy w Rejowcu.

- Dwa razy płakałam z jej powodu – mówi pani Zofia, mieszkanka Rejowca. - Raz, jak została zniszczona, drugi, gdy zobaczyłam, że znowu jest przy naszym kościele. Dla mnie zarówno prymas Wyszyński i nasz papież to osoby święte. Większych autorytetów niż oni dla mojego pokolenia nie ma.

Medialne doniesienia o zniszczeniu wystawy zrobiły swoje. Ksiądz Jacek Jakubiec, proboszcz parafii św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu, przyznał, że cieszy się ona teraz jeszcze większym zainteresowaniem.

- Mam nadzieję, że nic złego się już nie wydarzy – dodaje burmistrz Górski. – Policja „ma oko” na wystawę, a i mieszkańcy też czuwają, by nie została zniszczona.

W Rejowcu wystawa będzie prezentowana do 7 grudnia. W tym roku możliwość jej obejrzenia będą mieli również mieszkańcy Dęblina.

Autorami wystawy są Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prezentacja została zorganizowana przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Oddziałem Okręgowym w Lublinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Jest zestawieniem archiwalnych zdjęć oraz cytatów dotyczących wartości i pojęć prezentowanych przez obu duchownych, a dotyczących życia jednostki i całych społeczeństw.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama