Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Koronawirus nie daje wytchnienia

Każdego dnia liczba chorych na COVID-19 rośnie. Również w województwie lubelskim. Na oddziale zakaźnym chełmskiego szpitala leczonych jest obecnie 27 osób, w tym 12 z potwierdzonym laboratoryjnie wynikiem dodatnim. Siedmiu pacjentów czeka jeszcze na wynik. Na szczęście zdrowi są pacjenci i personel kardiologii. U jednego z pielęgniarzy tam pracujących stwierdzono koronawirusa. Oddział wraca już do normalnej pracy.
Koronawirus nie daje wytchnienia

- Pacjenci czują się dobrze – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w szpitalu w Chełmie. – Część z nich przechodzi chorobę bezobjawowo.

Większość chorych pochodzi spoza Chełma. To osoby z powiatu włodawskiego, krasnostawskiego w tym obcokrajowcy, którzy trafili do chełmskiej lecznicy z kwarantanny granicznej. W Chełmie leczeni są też mieszkańcy z powiatu hrubieszowskiego. Niemal wszyscy mieli kontakt z tak zwanym przypadkiem potwierdzonym.

Dyrektor Litwin obawia się, że w najbliższym czasie chorych na COVID-19 przybędzie.

– To cisza przed burzą – uważa.

Szpital już szykuje się na nową falę zachorowań. Tymczasem służby sanitarne wraz z policją sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa, między innymi czy noszą maseczki.

- Kontrole odbywają się każdego dnia – mówi Elżbieta Kuryk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie zazwyczaj przebywa duża liczba osób, między innymi w sklepach, barach, autobusach komunikacji miejskiej, na bazarach, kąpieliskach. Odwiedzamy też domy weselne.

Na razie pracownicy sanepidu przypominają i pouczają. Policja jest mniej wyrozumiała. Dla najbardziej opornych taryfy ulgowej nie ma. Sypią się kary. Mandat za brak maseczki to aż 500 zł.

- Ryzyko zakażenia jest duże, a jeżeli nie będziemy stosować się do zaleceń – jeszcze wzrośnie. Jeżeli ktoś nie chce zadbać o siebie, niech pomyśli o osobach z obniżoną odpornością, które boją się o swoje zdrowie i życie, o swoich dziadkach czy rodzicach – dodaje inspektor Kuryk.

Pracownicy służ medycznych i sanitarnych apelują nie tylko o stosowanie się do reżimu sanitarnego, ale również o zaszczepienie się przeciwko grypie, ponieważ sezon jesienno-zimowy może okazać się prawdziwą próbą dla systemu opieki medycznej.

- Pacjenci mogą chorować jednocześnie na kilka infekcji, ale jeśli zakażą się i grypą, i koronawirusem, to przebieg może być wyjątkowo ciężki – mówią.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama