Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 20:37
Reklama

Rejowiec Fabryczny: Śladami chełmskiej szlachty

Stanisław Lipiński, wieloletni nauczyciel i literat, wydał kolejną książkę poświęconą historii regionu. Wcześniej skupiał się głównie na przeszłości Rejowca Fabrycznego i okolic, gdzie mieszka. "Dzieje wybranych dóbr Chełmszczyzny z terenów Pobuża w XVIII i XIX wieku" to natomiast zbiór faktów o życiu szlachty i magnaterii zamieszkującej tereny dzisiejszych gmin Dorohusk i Ruda-Huta.
Rejowiec Fabryczny: Śladami chełmskiej szlachty

"Dzieje wybranych dóbr Chełmszczyzny z terenów Pobuża w XVIII i XIX wieku" to kolejna część cyklu poświęconego analizie dziejów, relacji oraz majętności rodów magnackich i szlacheckich z naszego regionu. Ma charakter dokumentalny i powstała głównie na podstawie informacji z ksiąg hipotecznych opisywanych miejscowości.

- W skrócie opisałem dzieje majątków leżących na terenie dawnego Pobuża, czyli terenów nadbużańskich w okolicach Chełma - mówi autor Stanisław Lipiński. - Historia naszego regionu jest w tej kwestii bardzo bogata, chociaż zachowało się niewiele śladów materialnych. Szlachta w miejscowościach dawnej Chełmszczyzny borykała się z niemałymi kłopotami finansowymi. Co prawda jej przedstawiciele posiadali nawet wielohektarowe majątki, ale to bogactwo było pozorne. Znaczna część była bowiem zajęta pod hipotekę wskutek licznych pożyczek, niespłacanych przez kilkadziesiąt lat kościołowi i innym instytucjom.

Wśród miejsc opisanych przez literata z Rejowca Fabrycznego znalazły się m.in. posiadłości ziemskie Suchodolskich liczące blisko 6000 hektarów. Pałac tego rodu do dziś stoi w Dorohusku, a w zeszłym roku został odrestaurowany. Jednak nie wszystkie dwory miały tyle szczęścia.

- Dwór w Husynnem był bardzo biedny. Wiele informacji na jego temat uzyskałem z artykułu napisanego przez potomka dawnych właścicieli. Opisał on dzieje swojego rodu oraz późniejsze zawirowania związane ze spadkami i sporami rodzinnymi co do podziału majątku. Nie udało mi się niestety znaleźć zbyt wielu materialnych reliktów przeszłości, pozostałości zabudowań podworskich w tym miejscu są już praktycznie w stanie agonalnym.

Publikacja pana Stanisława odwołuje się również do dziejów Hniszowa oraz Świerż. W drugiej z tych miejscowości odwiedził m.in. park podworski oraz pozostałości dworu Orsettich.

- W Świerżach do tej pory znajduje się pięknie zachowany most arkadowy i aleja kasztanowa, których zdjęcia także umieściłem w książce. Odkryłem też, że od wielu lat rośnie tam platan, drzewo bardzo rzadko spotykane w naszym regionie. Mam nadzieję, że uda mi się kontynuować temat dziejów szlachty w tamtym miejscu. Liczę również, że wiele wspólnych korzyści w krzewieniu lokalnej historii przyniesie współpraca ze Stowarzyszeniem Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej.

Stanisław Lipiński zaczyna już gromadzić materiały do kolejnej książki ze szlacheckiego cyklu. Będzie ona dotyczyła przeszłości gminy Sawin. Planuje opublikować ją zimą.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czytelnik 05.07.2019 17:45
Gdzie można nabyć książkę ?

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama