Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:38
Reklama

Pół żartem, pół serio... o miasteczku | Super Tydzień

"Rio de Fabrico" - taki tytuł nosi książka wydana przez mieszkankę naszego regionu Małgorzatę Pakosińską. Jak mówi, jest to wydawnictwo inne niż wszystkie, a co więcej - pokazujące niewielkie miasteczko z zupełnie innej perspektywy. Wbrew tytułowi, nie zostało jednoznacznie określone, o które miasto chodzi.
Pół żartem, pół serio... o miasteczku | Super Tydzień

"Rio de Fabrico. Pół żartem, pół serio" to lektura dla ludzi z poczuciem humoru oraz dystansem do siebie i otaczającego świata.

- W książce prezentuję małe miasteczko i jego mieszkańców w sposób subiektywny, czasem czuły, innym razem uszczypliwy i cierpki, a to wszystko przeplatam dowcipem - zdradza Małgorzata Pakosińska.

Autorka podkreśla, że inspiracją do napisania książki było samo życie, które tętni absurdem. Jak mówi, opisała to, co każdy wie i widzi, ale nie każdy ma odwagę nazwać rzeczy po imieniu. Opisane w książce sytuacje oparła na rzeczywistych zdarzeniach. Nie ukrywa, że czasami wystarczyło, że wyszła do sklepu, by po chwili powrócić z "torbą pomysłów" do napisania nowego rozdziału.

- Po równo trzydziestu latach spędzonych w nieco wymarłym, ale fascynującym miasteczku, uznałam, że napiszę o nim książkę. Po pierwsze dlatego, że na to zasłużyło, a po drugie, że jest co opisywać. Już trochę się poznaliśmy i wiemy o sobie więcej, aniżeli niejedno małżeństwo. W każdym razie, w naszej relacji nie ma kłótni. Niejeden czytelnik z pewnością odnajdzie tu, w mniejszym lub większym stopniu, odzwierciedlenie swojego miejsca zamieszkania. Nonsensu bowiem nigdzie nie brakuje - dodaje autorka. - Niezniszczalny wódz, trumna na kółkach, panie z numerkami, "cołaskawy" ksiądz, struś pędziwiatr, Ikar nad głowami, pracowite mrówki... Te tytuły rozdziałów brzmią jak obsada filmu. A to wszystko u nas, w tytułowym Rio.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama