Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 17:59
Reklama

Szalała wiosenna nawałnica | Super Tydzień

Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne i zniszczone dachy - to efekt gwałtownych burz, które w ubiegły poniedziałek szalały w naszym regionie.
Szalała wiosenna nawałnica | Super Tydzień

W zeszłym tygodniu nad powiatem chełmskim przeszły gwałtowne burze z gradem. Silny wiatr wyrządził sporo szkód. Strażacy mieli wieczorem bardzo dużo pracy. Usuwali z dróg i chodników drzewa powalone przez silny wiatr. Zabezpieczali też zerwane dachy z budynków.

Bardzo niebezpiecznie podczas burzy było w gminie Wierzbica. Na ul. Lubelskiej wiatr zerwał dach z garażu. Uszkodzeniu uległo ok. 80 proc. jego powierzchni. Oderwane elementy uszkodziły elewację sąsiedniego domu i spadły na dach innego budynku. Mieszkańcy mówią, że przeszła tamtędy trąba powietrzna. Szalała zaledwie przez ok. 2 minuty, a blachę z dachu przeniosła nawet o 100 metrów dalej.

- Nasza praca polegała na tymczasowym zabezpieczeniu budynku plandekami, tak aby do środka nie dostawała się woda. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponieważ razem z blachą wiatr zerwał część konstrukcji dachu. Nie było też w budynku bezpośredniego wejścia na dach - relacjonują strażacy z OSP Wierzbica. Na miejscu były również jednostki z JRG 2 Chełm i OSP Busówno.

Podobne zdarzenie miało miejsce w Henrysinie w gminie Chełm. Wiatr zerwał dach z budynku murowanego. Strażacy usunęli naderwane elementy i zabezpieczyli dach folią, którą dostarczył im właściciel.

W Sawinie zdmuchnęło z dachu domu 8 płyt eternitowych. Również tam interweniowali strażacy. Usuwali też powalone drzewa w Chojnie, Wólce Rejowieckiej, Chojnie Nowym, Wierzbicy na ul. Ogrodowej i Dębinie.

Wierzbica podwójnie ucierpiała podczas wiosennych burz. W niedzielę, 19 maja, była tam gwałtowna ulewa. Ok. godz. 18 na ul. Zielonej wezwano na pomoc strażaków, którzy wypompowali wodę z budynku gospodarczego.

Podczas poniedziałkowej wichury uszkodzone zostały też dachy na szkole w Wierzbicy i OSP w Busównie. Zostało to naprawione. W środę okazało się, że wiatr zerwał też elementy poszycia dachów na budynkach świetlic w Syczynie, Chylinie o Olchowcu w gminie Wierzbica. Nikt tego nie zauważył wcześniej. Deszczówka zaczęła zaciekać na ściany i sufity.

Trąba powietrzna nad Bzowem

Jeden z mieszkańców uchwycił na zdjęciu moment, jak w rejonie Bzowca i Władysławina formowała się trąba powietrzna.

- Trąba pojawiła się 23 maja około godz. 17. Zdjęcie zrobione zostało ze wsi Międzylas. Całe szczęście, że nie dotknęła ziemi. Zjawisko trwało do 10 minut, ale o szkodach nic nie wiem - napisał do nas Marek Zdybel.

O formującym się leju w chmurach słyszał od innej osoby sekretarz gminy Stanisław Repeć. - Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o stratach związanych z trąbą powietrzną i pogorszeniem się warunków atmosferycznych...

W związku z nawałnicami i porywistym wiatrem krasnostawscy strażacy nie odnotowali w ubiegłym tygodniu większych szkód na terenie powiatu. Były powalone lub przechylone nad budynkami drzewa, podtopione piwnice i kilka nieznacznie uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama