Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:47
Reklama

Nauczyciele walczą o podwyżki | Super Tydzień

Do późnych godzin trwały w niedzielę rozmowy ostatniej szansy pomiędzy rządem a nauczycielskimi związkami. Nie przyniosły jednak kompromisu, więc dziś rozpoczął się ogólnopolski strajk.
Nauczyciele walczą o podwyżki | Super Tydzień

Od kilku tygodni tematem numer 1 jest  strajk nauczycieli niezadowolonych ze swoich wynagrodzeń. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się dla nich po 1000 zł podwyżki. Rząd nie ustąpił i nauczyciele nie przyszli dzisiaj do pracy. Paraliż w placówkach oświatowych może przedłużyć się aż do zaplanowanego na 10, 11 i 12 kwietnia egzaminu gimnazjalnego, a nawet do egzaminu ósmoklasisty, który ma odbyć się 15, 16 i 17 kwietnia.

W środę negocjacje między rządem a związkowcami utknęły w martwym punkcie. Zostały zwieszone. Wznowiono je w piątek, ale również zakończyły się fiaskiem.

- Strona rządowa przedstawiała konfrontacyjną ofertę polegającą na radykalnym zwiększeniu pensum (od 25 do 33 proc.), połączoną ze wzrostem średniego (czyli wirtualnego) wynagrodzenia do roku 2023 r. Dzisiejsza propozycja rządu oznacza: brak realnych podwyżek wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku, znaczącą redukcję etatów nauczycielskich, pogorszenie oferty edukacyjnej w szkołach wiejskich oraz zwiększenie obowiązków i czasu pracy nauczycieli. Podkreślamy, że strona związkowa w trakcie negocjacji trwających od 25 marca przedstawiła aż trzy propozycje dotyczące wzrostu wynagrodzeń. Nie spotkały się one z aprobatą strony rządowej. Także dzisiaj przedstawiciele rządu nie odnieśli się do propozycji FZZ i ZNP złożonej w środę wieczorem (3 kwietnia), polegającej na rozłożeniu 30-procentowej podwyżki na dwie tury (15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br.). Dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego. Strajk rozpocznie się od 8 kwietnia – czytamy w piątkowym wspólnym komunikacie podpisanym przez Sławomira Broniarza, prezesa ZNP i Sławomira Wittkowicza, szefa Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych.

W niedzielę o godzinie 19 w Centrum Dialog w Warszawie rozpoczęły się rozmowy ostatniej szansy. Kiedy oddawaliśmy ten numer do druku, nie wiadomo było, czy związkowcom udało się porozumieć ze stroną rządową. Teraz już wiemy, że rozmowy te zakończyły się fiaskiem.

Według danych przekazanych przez ZNP, do poniedziałkowego strajku przystąpi 79,5 proc. szkół i przedszkoli w całym kraju, w tym 48 placówek oświatowych z Chełma i powiatu chełmskiego.

- Czekamy na rozmowy ostatniej szansy, ale nie sądzimy, żeby strona rządowa przedstawiła nam cokolwiek satysfakcjonującego. Ostatnie spotkanie z wicepremier Beatą Szydło nic nie dało. Pani wicepremier poszła z nami na konfrontację, sprawdzała naszą cierpliwość, więc my przyjmujemy to wyzwanie – powiedziała nam w niedzielę Ewa Suchań, prezes ZNP w Chełmie.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama