Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:40
Reklama

Rewitalizacja przepadła przez bałagan | Super Tydzień

Urząd marszałkowski odrzucił wniosek gminy Leśniowice o rewitalizację zdegradowanych gminnych terenów. Powodem były braki formalne. Można ich było uniknąć. Wystarczyło tylko dopilnować wysyłanych drogą elektroniczną dokumentów.
Rewitalizacja przepadła przez bałagan | Super Tydzień

Skandalem można nazwać to, co się wydarzyło w Leśniowicach tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych. Zanim nowa wójt złożyła ślubowanie, urzędem nadal zarządzał jej poprzednik. W tym czasie urząd marszałkowski wystąpił do gminy o uzupełnienie braków we wniosku na rewitalizację zdegradowanej przestrzeni publicznej. Nie było komu dopilnować, by właściwe dokumenty zostały przesłane do urzędu. Zabrakło decyzji o warunkach zabudowy, którą wydaje wójt, więc nie powinno być żadnego problemu z jej zdobyciem. Wysłano jedynie decyzję ją zmieniającą. Z powodu nieuzupełnienia braków formalnych wniosek gminy Leśniowice został odrzucony. Nic nie pomogło złożone przez nowe władze gminy odwołanie.

Protest nic nie dał
- Nie są to dla naszej gminy najlepsze wiadomości - mówi z przykrością zastępca wójta gminy Leśniowice Grzegorz Dudczak.
Decyzja urzędu marszałkowskiego jest już ostateczna. Gminie Leśniowice wytknięto, że złożony wniosek jest niespójny. W międzyczasie rozszerzano jego zakres o remont biblioteki w Leśniowicach. Nie wszystkie dokumenty uwzględniły tę zmianę, przez co powstała rozbieżność w powierzchni objętej wnioskiem. Co ciekawe, uzupełnienia wysłano bez elektronicznego podpisu wójta. Dosyłany był później.
Jedna lista za likwidacją szkoły, druga przeciwko. W której gminie doszło do skołowania mieszkańców? [CZYTAJ]
- Sporządzenie dokumentacji potrzebnej do złożenia tego wniosku kosztowało gminę 200 tys. zł. Dla tak małej gminy wydanie tak dużej kwoty i utrata dofinansowania inwestycji wycenianej na ok. 11,5 mln zł jest poważnym ciosem finansowym - komentuje Dudczak.
Na rewitalizację można było dostać dofinansowanie nawet w wys. 80 proc. kosztów. Inwestycje miały być realizowanie w rejonie szkoły w Leśniowicach i dawnej agronomówki. Planowano tam m.in. wykonanie nowego boiska z profesjonalnym drenażem podłoża oraz przebudowę budynku po byłej lecznicy zwierząt. Na razie nic z tego nie będzie.
Padła organizacja urzędu
- Ciężko byłoby ukarać kogokolwiek z pracowników gminy za ten stan rzeczy. Osoba, która ten wniosek przygotowywała, miała wypadek i przebywała na zwolnieniu lekarskim. Do uzupełnienia wniosku wyznaczono panią, która nie miała żadnego w tym zakresie doświadczenia. Nie zajmowała się pisaniem wniosków unijnych. Byłoby niesprawiedliwe, gdyby ją obarczyć za to winą. Jak na pierwszy wniosek, poradziła sobie całkiem dobrze. W urzędzie popełniono błędy organizacyjne - podkreśla Dudczak.
Wójt zapowiada, że będzie jeszcze wzywał pracowników urzędu i prosił o wyjaśnienia, żeby wiedzieć, co było powodem tych błędów. Gmina, zapowiadając tak duże inwestycje, rozbudziła nadzieje w społeczeństwie. Trudno będzie teraz je zaspokoić.
- Zwłaszcza piłkarze czekali na boisko ze sztuczną murawą. Cieszyli się, że nie będą już musieli daleko jeździć, żeby na takim boisku pograć - mówi Dudczak.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama