Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 06:25
Reklama

Rozpętali bitwę na podpisy | Super Tydzień

Najpierw zbierano podpisy za zachowaniem szkoły w Święcicy, a teraz po wsiach chodzi lista za jej zamknięciem. Mieszkańcy gminy są skołowani i już nie wiedzą, komu w tej sprawie zaufać. Obrońcy i przeciwnicy wiejskiej placówki gotowi są rozpętać wojnę na podpisy.
Rozpętali bitwę na podpisy | Super Tydzień

Władze gminy Wierzbica zamierzają zamknąć szkoły w Wólce Tarnowskiej i Święcicy. Popiera to większość radnych, mimo dramatycznych protestów rodziców i łez wylanych podczas styczniowej sesji rady gminy. Zwłaszcza sprawa szkoły w Święcicy budzi ogromne kontrowersje. Odzew społeczny był ogromny, bo aż 375 osób podpisało się pod pismem przeciwko jej likwidacji.

Święcica przeprasza

Po burzliwej sesji rada pedagogiczna szkoły w Święcicy zreflektowała się i postanowiła przeprosić nauczycieli z Wierzbicy za swoje ostre słowa pod ich adresem. Pisaliśmy o tym, że pedagodzy z dużej gminnej placówki zostali zdyskredytowani przez rady pedagogiczne szkół, które mają być zlikwidowane. Nauczyciele z Wierzbicy mieli prawo czuć się tym urażeni. Tym bardziej było to szokujące, bo nauczyciele, broniąc się, krytykowali innych nauczycieli.

Pismo z przeprosinami zostało upublicznione. Nauczyciele ze Święcicy zapewniają, że ich list odczytany na sesji nie miał na celu szykanowania szkoły w Wierzbicy. Były w nim zawarte jedynie kontrargumenty do  uchwały w sprawie likwidacji. Jeżeli więc były w nim wzmianki o szkole w Wierzbicy, to po to, żeby pokazać, iż wszędzie są niedociągnięcia.

"Być może użyliśmy zbyt ostrych słów, za co przepraszamy!" -  napisali nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Święcicy.

Kto antagonizuje mieszkańców?

W sprawie zamykanych szkół powstało kolejne pismo, tym razem mieszkańców gminy do Kuratora Oświaty w Lublinie. Zawarto w nim prośbę, by wyraził pozytywną opinię o planach likwidacji tych placówek. Zdaniem autorów, to nie pogorszy warunków nauczania, a dzieci będą miały bezpłatny dowóz do szkoły i opiekę w świetlicy i w czasie transportu. Argumentem za jest również fakt, że SP w Wierzbicy ma najlepszą na terenie gminy bazę naukowo-dydaktyczną, w tym pełnowymiarową salę gimnastyczną, boisko typu "Orlik", nowoczesną stołówkę...

Poważna afera pieniężna w szpitalu! Sprawą zajmuje się prokuratura [SPRAWDŹ]

Dalej w piśmie mówi się o rosnących kosztach utrzymania szkół i malejącej liczbie dzieci oraz potrzebach inwestycyjnych. "My, mieszkańcy tej gminy pragniemy zrównoważonego rozwoju naszej małej ojczyzny i nie zgadzamy się na dalsze tak duże dofinansowanie obecnie istniejącej sieci szkół, ze szkodą dla innych inwestycji gminnych" - napisano. Nie wiadomo, ile osób to poparło, bo lista nadal krąży. Zdaniem niektórych, za jej powstanie odpowiedzialne są nowe władze gminy.

- Nic na to nie poradzę, że lidzie wierzą w moc podpisów. Rzeczywiście tak było, że osoby zbierające podpisy były w gminie i poprosiły obecnych na spotkaniu radnych, by im pomogli w rozpowszechnianiu tego pisma - mówi wójt Bożena Deniszczuk.

To budzi spore kontrowersje. Jedni, związani ze środowiskiem nauczycieli w Święcicy - publicznie nawołują do tego, by nie dać się zmanipulować i nie podpisywać pisma do kuratora. Padają bardzo mocne słowa pod adresem nowej wójt. Pisane są w publicznych komentarzach. Z drugiej strony są też tacy mieszkańcy gminy, którzy wspierają akcję zbierania podpisów pod pismem do kuratora i nawet chodzą w tej sprawie od domu do domu.

Żółte kartki dla wójta

Zgodnie z przepisami prowadząca szkoły gmina musi przed ich zamknięciem zawiadomić wszystkich rodziców o swoich zamierzeniach. Zawiadomienia są wysyłane listami poleconymi. Niektóre wracają z adnotacją, że adresat odmówił przyjęcia. - W myśl KPA i tak pismo to jest uznawane za doręczone - wyjaśnia Deniszczuk.

Ważna dla urzędu będzie teraz opinia Lubelskiego Kuratora Oświaty. - Jeżeli nawet wyrazi negatywną opinię w sprawie likwidacji szkół, to organowi przysługuje zażalenie do MEN - zapewnia wójt gminy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: A w Chelmie chca po 8500 za m2 kosmosData dodania komentarza: 08.08.2022, 10:43Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Miki zobaczymy jak teraz będą łatane i czy w ogóle będą . Będą dobre zmiany zresztą już są !!!Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:40Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: ChełmiankaTreść komentarza: Dziwne rzeczy , że spółka miejska jest niezależnym podmiotem jeśli chodzi o kasę . Naprawdę są powody do przechwałek że chce się zamknąć firmę tylko pieniędzy na wypłaty nie było . Wstyd panie prezydencie żeby ludzie nie mieli co do garnka włożyć . Jednak może przy następnych wyborach ludzie zmienią zdanie na temat pana i pana rządów .Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:39Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: szkoda pieniędzy na takie remonty skoro już teraz pojawiły się dziury w tych łatanych miejscachData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:53Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: stali tam do 18 - co najmniej 5 godzin blokowali drogęData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:50Źródło komentarza: Chełm. Skoda zderzyła się z mercedesem na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama