W czwartek, 29 stycznia 2026 roku, w Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie odbyła się konferencja inaugurująca działalność Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW). Wydarzenie zgromadziło ekspertów z zakresu oświaty, dyrektorów placówek, pracowników naukowych, nauczycieli oraz przedstawicieli instytucji miejskich. Spotkanie stało się ważną przestrzenią do rozmowy o przyszłości edukacji włączającej i budowania jej realnych fundamentów w Chełmie.
Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Chełmie zostało powołane we wrześniu 2025 roku przez prezydenta Chełm. Funkcjonuje przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Chełmie, w Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1. Centrum działa w ramach ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, którego celem jest budowa skoordynowanego systemu pomocy specjalistycznej opartego na sieci SCWEW-ów w całym kraju.
SCWEW to innowacyjna forma wsparcia szkół i przedszkoli ogólnodostępnych przez placówki specjalne. Odpowiada na rosnące wyzwania związane z pracą w zróżnicowanych zespołach klasowych, w których uczą się dzieci o różnych potrzebach edukacyjnych. Model zakłada kompleksowe wsparcie merytoryczne, dostarczanie praktycznych strategii i narzędzi do pracy z uczniem, a także dostęp do specjalistycznych pomocy edukacyjnych i terapeutycznych w formie wypożyczalni.
Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia:
W ramach projektu wsparciem objęto pięć chełmskich placówek oświatowych: Przedszkole Miejskie nr 12, Przedszkole Miejskie nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkołę Podstawową nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza, Branżową Szkołę I stopnia nr 4 w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich oraz Technikum nr 2 w Zespole Szkół Technicznych.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała liderka chełmskiego SCWEW Małgorzata Kwiecińska. Podkreślała, że głównym celem centrum jest wspieranie szkół ogólnodostępnych w stawaniu się miejscami w pełni dostępnymi i przyjaznymi dla każdego dziecka – niezależnie od barier zdrowotnych, rozwojowych czy edukacyjnych. Jak zaznaczyła, edukacja włączająca wymaga nie tylko wiedzy, ale także zmiany myślenia i realnego zaplecza specjalistycznego dla nauczycieli.
Część wykładowa konferencji obejmowała wystąpienia ekspertów z wiodących ośrodków akademickich i instytucji edukacyjnych w Polsce. Poruszano m.in. zagadnienia superwizji, diagnozy funkcjonalnej, systemowego wsparcia dla szkół, a także nowatorskie spojrzenie na rolę żywienia i stylów myślenia w procesie edukacyjnym. Istotnym elementem były również praktyczne doświadczenia związane z funkcjonowaniem SCWEW-ów w innych miastach, pokazujące, że edukacja włączająca może realnie zmieniać codzienność placówek oświatowych.
Ważną częścią wydarzenia był panel dyskusyjny poświęcony wyzwaniom i szansom edukacji włączającej w środowisku lokalnym. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych, dyrektorzy szkół oraz reprezentanci pomocy społecznej. Wspólnym wnioskiem panelu było przekonanie, że inkluzja w Chełmie jest możliwa i dostępna, pod warunkiem ścisłej współpracy wszystkich zaangażowanych instytucji oraz całej społeczności lokalnej. Podkreślano, że tylko wspólne działania pozwolą przełamywać bariery mentalne i organizacyjne oraz tworzyć bezpieczne środowisko edukacyjne dla uczniów i realne wsparcie dla nauczycieli.
Konferencja, w której uczestniczyło ponad 100 osób – zarówno stacjonarnie, jak i online – zakończyła się wyraźnym akcentem: Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą ma być w Chełmie nie ideą na papierze, lecz praktycznym narzędziem wspierającym szkoły w codziennej pracy z uczniem. Wydarzenie zorganizował zespół SCWEW wraz z ekspertami i koordynatorami placówek objętych wsparciem, przy aktywnym udziale nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmie.
Czytaj także:
![SCWEW – spojrzenie w przyszłość. Chełm buduje fundamenty edukacji włączającej [ZDJĘCIA] SCWEW – spojrzenie w przyszłość. Chełm buduje fundamenty edukacji włączającej [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xl-scwew-spojrzenie-w-przyszlosc-chelm-buduje-fundamenty-edukacji-wlaczajacej-1770378430-full.jpg)
![Edukacja włączająca w praktyce. Konferencja inaugurująca SCWEW w Chełmie [ZDJĘCIA] Edukacja włączająca w praktyce. Konferencja inaugurująca SCWEW w Chełmie [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/media/2026/02/06/sm-16x9-chelm-zainaugurowal-specjalistyczne-centrum-wspierajace-edukacje-wlaczajaca-zdjecia-1770377249-6.jpg)

![Karambol w Żukowie. Laweta zmiażdżyła tył dostawczego auta [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-karambol-w-zukowie-laweta-zmiazdzyla-tyl-dostawczego-auta-zdjecia-1770410564.jpg)

![18-latka potrącona na pasach. Poszybowała w górę i upadła. Zobacz nagranie [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-18-latka-potracona-na-pasach-poszybowala-w-gore-i-upadla-zobacz-nagranie-film-1770397960.jpg)

![SCWEW – spojrzenie w przyszłość. Chełm buduje fundamenty edukacji włączającej [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-scwew-spojrzenie-w-przyszlosc-chelm-buduje-fundamenty-edukacji-wlaczajacej-1770378430.jpg)


![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [1-2-2026] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-25-1-2026-1769901652.jpg)
![Pożar przy ulicy Popiełuszki w Chełmie. Kłęby dymu nad miejskim targowiskiem [ZDJĘCIA] Pożar przy ulicy Popiełuszki w Chełmie. Kłęby dymu nad miejskim targowiskiem [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-pozar-przy-ulicy-popieluszki-w-chelmie-kleby-dymu-nad-miejskim-targowiskiem-1769943974.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze