Przekazanie sprzętu odbyło się w środę, 31 grudnia, na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków w Krasnymstawie. Wydarzenie było związane z realizacją dziewięciu umów zawartych z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w Lublinie w ramach Rządowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na 2025 rok. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz miejskich spółek, które na co dzień odpowiadają za funkcjonowanie kluczowej infrastruktury.
Zakupione wyposażenie znacząco podnosi zdolność miasta do reagowania w sytuacjach kryzysowych, takich jak długotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej, zagrożenia hydrologiczne, awarie sieci wodociągowych czy konieczność zapewnienia zaplecza sanitarnego w terenie. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in.: mobilny agregat prądotwórczy, cysterna ze stali nierdzewnej do transportu wody pitnej, mobilny chlorator sieci wodociągowej, ładowarka teleskopowa, kontener sanitarny oraz zbiornik paliwa z dystrybutorem oleju napędowego. Miasto doposażono także w nowoczesne środki łączności, motopompy, maszty oświetleniowe, osuszacze, agregaty prądotwórcze, plandeki oraz przyczepki transportowe.
- To bardzo szeroki i potrzebny pakiet sprzętu, który realnie zwiększa nasze możliwości działania w sytuacjach kryzysowych – przyznaje burmistrz Daniel Miciuła.
Równolegle z zakupami sprzętowymi zrealizowano szereg działań wspierających gotowość operacyjną służb. Program objął szkolenia dla druhów ochotniczych straży pożarnych, remonty i modernizację obiektów OSP, a także dostosowanie instalacji elektrycznej urzędu miasta do możliwości awaryjnego zasilania przy użyciu agregatów prądotwórczych. Dzięki temu miasto zyskało nie tylko nowe wyposażenie, ale również lepsze zaplecze organizacyjne i techniczne do działania w sytuacjach nadzwyczajnych. Łączna wartość wszystkich zadań zrealizowanych w Krasnymstawie w ramach programu wyniosła 920 589,42 zł. Środki pochodziły z budżetu państwa, a ich wykorzystanie wpisuje się w długofalową strategię wzmacniania lokalnego systemu ochrony ludności i obrony cywilnej.
Jak zapowiadają władze miasta, działania w tym obszarze będą kontynuowane. Już w 2026 roku planowane są kolejne przedsięwzięcia związane z rozbudową systemu ostrzegania, poprawą bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej oraz dalszym podnoszeniem gotowości Krasnegostawu na sytuacje kryzysowe.








![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [18-1-2026] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-11-1-2026-1768695136.jpg)

![Śmierć w płonącym domu. Akcja strażaków przy ul. Korczaka w Chełmie [FILM] Śmierć w płonącym domu. Akcja strażaków przy ul. Korczaka w Chełmie [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-smierc-w-plonacym-domu-akcja-strazakow-przy-ul-korczaka-w-chelmie-1768840925.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze