Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama
Chełmscy też byli na pikiecie

Lubelskie. Kolejarze protestują: "Nie pozwolimy na dalszą bierność rządu" [ZDJĘCIA]

W poniedziałek (28 lipca) w miejscowości Struża Kolonia na trasie Chełm - Lublin w godzinach 10.00 – 14.00 odbywała się pikieta maszynistów PKP Cargo. Protest zorganizowała Zakładowa Rada Maszynistów w Lublinie. Kolejarze stanowczo sprzeciwiają się polityce rządu, która — ich zdaniem — faworyzuje transport drogowy kosztem kolei. Uczestnicy domagają się zahamowania degradacji spółki i zaprzestania masowych zwolnień. Jutro o tej samej porze kolejarze też wyjdą na ulice.
Lubelskie. Kolejarze protestują: "Nie pozwolimy na dalszą bierność rządu" [ZDJĘCIA]

Źródło: nadesłane

W proteście biorą udział kolejarze z całego regionu, w tym także z Chełma i okolicznych miejscowości. Ich obecność pokazuje, że problem ma charakter ogólnopolski i dotyka wielu lokalnych społeczności.

Protestujący wskazują, że 90% dróg w Polsce jest bezpłatnych dla transportu ciężarowego, podczas gdy kolej zmaga się z najwyższymi w Europie stawkami za dostęp do infrastruktury. Dodatkowo energia trakcyjna w naszym kraju jest najdroższa w całej Unii. Ich zdaniem to świadoma polityka marginalizacji kolei.

Poniżej zdjęcia z pikiety:

Czują się ignorowani

– To nie tylko walka o miejsca pracy. To walka o przyszłość ekologicznego transportu, bezpieczeństwo państwa i niezależność logistyczną Polski – podkreślają związkowcy. Zwracają uwagę, że w PKP Cargo ogłoszono już masowe zwolnienia — ponad tysiąc pracowników straci pracę, co paraliżuje zdolności operacyjne firmy.

Protest to efekt wielomiesięcznej bezskutecznej walki o dialog z rządem i Ministerstwem Infrastruktury. Kolejarze oskarżają resort o ignorowanie ich postulatów i uległość wobec lobby samochodowego.

– Został już tylko opór społeczny. To ostatni moment, by zatrzymać dewastację kolei – ostrzegają.

Maszyniści apelują do obywateli i innych pracowników branży o wsparcie. Podkreślają, że to, co dziś dzieje się z koleją, dotknie każdego – w postaci większego ruchu drogowego, wyższych kosztów transportu i osłabienia państwowego bezpieczeństwa.

Policja czuwała nad zgromadzeniem

Podczas zgromadzenia uczestnicy cyklicznie wstrzymywali ruch co około 10 minut przez 5-10 minut. Na miejscu będą obecni policjanci z policji ze Świdnika, którzy czuwali nad bezpieczeństwem kierujących i uczestników oraz kierowali podróżujących na przygotowane objazdy:

Objazdy (wyłącznie dla pojazdów do 3,5 tony):

- w kierunku Chełma w m. Kolonia Struża w lewo w drogę gminna w kierunku DW 829 następnie w lewo w kierunku Łęcznej, a następnie w prawo w drogę powiatową P2026L przez m. Bonów, Siostrzytów do m. Pełczyn na DK-12

- w kierunku Lublina w m. Pełczyn skręt w prawo w drogę powiatową P2026L przez m. Siostrzytów, Bonów do DW 829 skręt w lewo następnie skręt w prawo w drogę gminną do m. Kolonia Struża DK-12. 

Organizatorzy manifestacji zapowiadają kontynuację działań protestacyjnych w kolejnych dniach. Należy spodziewać się dalszych utrudnień, dlatego apeluje się do kierowców o planowanie tras z uwzględnieniem objazdów.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamakabaret
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Zamkniecie przejscia drogowego w Dorochusku dla samochodów osobowych i dostawczych do 6 ton , SENT na buty i odzież, KSeF, i inne wynalazki biurokratow . Jedyna branża ktora sie u nas dynamicznie rozwija to system kar i mandatów za wszystko. Trzeba mieć nie pokolei w glowie by tu prowadzić dzialalność gospodarczą.Data dodania komentarza: 1.05.2026, 09:22Źródło komentarza: Chełm rozwija się nierówno. Sukcesy społeczne i problemy gospodarczeAutor komentarza: Marik1234Treść komentarza: Nadmierna głupota jest przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń a nie prędkość jak by na naukach jazdy faktycznie uczyli jezdzić a nie zdać egzamin to by było inaczej do tego obowiązkowo płyta poślizgowa i większa selekcja kierowców bo wiekszość nie powinna na drogę wyjezdzaćData dodania komentarza: 1.05.2026, 07:47Źródło komentarza: Powiat krasnostawski. Piraci drogowi stracili uprawnienia. Mogli doprowadzić do tragediiAutor komentarza: DhfjTreść komentarza: Mamy coraz lepsze prowadzenie i hamulce w autach za to co roku obniżamy prędkość na drogach Główna przyczyną wypadków nie jest prędkość a wymuszenie pierwszeństwa Jeśli mamy prosta ładna drogę dobrze widoczną a ktoś mądry dał ograniczenie 50 bo przejście na którym nikt nie przechodzi i już po prawej Rozumiem naprawę budżetu dobra zwiększyć mandaty ale zostawcie uprawnienia ludzi w spokoju jak ktoś później ma dojechać z odległych miejscowość gdzie nie ma komunikacji do pracy potem wsiada za kierownicę z zakazem i to jest logicznie nie lepiej dowalić mandat i obowiązkowy kurs edukacyjny zamiast zabierać uprawnienia ?Data dodania komentarza: 1.05.2026, 07:45Źródło komentarza: Powiat krasnostawski. Piraci drogowi stracili uprawnienia. Mogli doprowadzić do tragediiAutor komentarza: DorotkaTreść komentarza: Czynne w sobotę i w niedzielę? Brawo! A schronisko dla psów w tych dniach zamknięte. Wolontariusze czas wtedy mają ale ... nie mają dostępu.Data dodania komentarza: 1.05.2026, 06:07Źródło komentarza: Chełm: Krypty w Bazylice można zwiedzać w soboty i niedzieleAutor komentarza: MariolkaTreść komentarza: W propagandzie Jakuba Banaszka jest super!Data dodania komentarza: 30.04.2026, 08:41Źródło komentarza: Chełm rozwija się nierówno. Sukcesy społeczne i problemy gospodarcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama