Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Wyryki: Z Wyryk na Festiwal Polskiego Folkloru

Zespół śpiewaczy Swańki z Wyryk zakwalifikował się do 52. Festiwalu Polskiego Folkloru Sabałowe Bajania. Konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych odbędzie się w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej.
Gm. Wyryki: Z Wyryk na Festiwal Polskiego Folkloru

Swańki z Wyryk mają już na koncie spore sukcesy. Występowały podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W 2014 roku zdobyły jako zespół śpiewaczy drugą nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego. Natomiast w ubiegłym roku jedna z członkiń wyśpiewała trzecią nagrodę jako solistka.

- Po trzyletnim okresie karencji jako zespół ponownie mogłyśmy się starać o występ na kazimierskiej scenie - mówi Justyna Torbicz, kierowniczka zespołu Swańki z Wyryk.

Podczas kwietniowych eliminacji powiatowych do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, które odbyły się we Włodawie Swańki nie miały sobie równych. Zostały wytypowane do reprezentowania powiatu włodawskiego w eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się 27 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tam z kolei otrzymały nominację do etapu ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania.

Celem festiwalu jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona m.in. ludowego śpiewu. Warunkiem uczestnictwa w Sabałowych Bajaniach jest rekomendacja z konkursu o randze co najmniej regionalnej.

- Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim festiwalu. Okazuje się, że rangą jest on równie ważny, jak Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. Jest to dla naszego zespołu olbrzymie wyróżnienie. Zaprezentujemy tam nasze wyryckie stroje, przepiękne pieśni, opowiemy o tradycjach, które mimo upływu lat są u nas wciąż kultywowane. Mówi się, że to górale są wzorem w kultywowaniu ludowych tradycji i nikt nie jest w stanie im dorównać. Mimo to cieszymy się, że będziemy mogły być pośród nich i uczestniczyć w wielkim święcie polskiego folkloru - mówi Justyna Torbicz, kierowniczka zespołu Swańki z Wyryk.


Teraz czytane:

Okuninka pod lupą ochrony środowiska [SPRAWDŹ]


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama