Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Jeszcze więcej posad. Burmistrzowie i prezydenci chcą mieć więcej zastępców

Samorządowcy apelują, żeby znieść limit liczby zastępców wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Jeszcze więcej posad. Burmistrzowie i prezydenci chcą mieć więcej zastępców
Obecnie rządzący największymi miastami mogą mieć maksymalnie czterech zastępców

Autor: Canva

Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego proszą, aby ich wniosek został potraktowany jako pilny. A chodzi szybka zmianę prawa, które pozwoli powołać kolejnych wysokiej rangi urzędników.

Limity w gminach

Obecnie ustawa o samorządzie gminnym jasno określa ilu zastępców może mieć wójt, burmistrz i prezydent miasta. Jest to uzależnione od wielkości miejscowości, którą rządzą. To maksymalne limity.

  • jeden w gminach do 20 000 mieszkańców;
  • dwóch w gminach do 100 000 mieszkańców;
  • trzech w gminach do 200 000 mieszkańców;
  • czterech w gminach powyżej 200 000 mieszkańców.

I z reguły samorządowcy wykorzystują te limity wskazując maksymalną możliwą liczbę swoich vice.

Takiej właśnie zmiany chcą samorządowcy – zniesienie ograniczeń.

Pełna autonomia

- Zależy nam jako stronie samorządowej, aby zlikwidować zupełnie niepotrzebne ograniczenie liczby zastępów wójta, burmistrza, prezydenta. Dzisiaj ta liczba jest określona ustawowo i używa się terminu "liczba mieszkańców". Co to jest liczba mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego? To nie może się opierać np. na liczbie zameldowanych w danej jednostce samorządu terytorialnego – tak napisano we wniosku sekretarza strony samorządowej KWRiST, Marka Wójcika.

W tej dyskusji podnoszony jest argument autonomii samorządów. Jest też mowa o tym, że to włodarz ma mieć możliwość decydowania o tym, jak chce sprawować swój mandat i jak dzielić zadania w urzędzie.

Prof. Jerzy Korczak z Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert w sprawach samorządu w rozmowie z money.pl zauważa, że są teraz ważniejsze sprawy, którymi trzeba się zająć niż liczba zastępców. Ale takie stanowiska są potrzebne.

- A co w przypadku, kiedy taki wójt nie może sprawować swojej funkcji? Wójta, burmistrza, czy prezydenta nie może zastępować sekretarz gminy, zatem brak zastępcy paraliżuje układ wykonawczy w razie zaistnienia tzw. przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań, np. choroby, czy aresztowania. Mitem jest powiedzenie, że nie wiadomo, co tak naprawdę robią zastępcy wójta, burmistrza czy prezydenta w urzędzie. Zastępcy można powierzyć każdą funkcję kierowniczą w urzędzie. Na pewno to nie jest stanowisko dla ozdoby, zastępca ma swoje zadania - przekonuje.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamarekrutacja
Reklamatelefon
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Jak dziś pamiętam piękny lipcowy dzień 80 roku. W sklepach ocet i denaturat. Czasami była musztarda. Przy bazarku na Lwowskiej stoi duży Fiat, otwarty bagażnik, z którego pani w brudnym niby białym fartuchu sprzedaje wędliny własnego wyrobu. Jedna starsza pani zwraca uwagę sprzedającej, że w takiej temperaturze niebezpieczne jest przechowywanie i sprzedawanie wędlin. Szybko otrzymała odpowiedź. "Jeszcze nasze krowy będą nosiły na rogach wasze pierścionki". Jakoś nigdy nie słyszałem o rogach z pierścionkami. Natomiast lamenty i ciągłe narzekania o biedzie rolników tak.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 09:37Źródło komentarza: Czy da się podnieść ceny skupu zbóż na ziemi włodawskiej?Autor komentarza: PowiatowaTreść komentarza: Pan zza wschodniej granicy nie przyswoił przepisów obowiązujących w Polsce.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 15:03Źródło komentarza: Horrendalny mandat dla kierowcy porsche. Zaszalał na krajowej 12Autor komentarza: jaTreść komentarza: Skoro praca jest bardzo obciążająca psychicznie, a do tego jeszcze 24h zmiany, to może trzeba by w tutaj wprowadzić gruntowną reformę. Czyli np. 6h zmiana, i zmniejszenie liczby godzin tygodniowo np. do 30, i wtedy może nie było by takiego obciążenia psychicznego (krótsza praca, dłuższe przerwy), pozostawiając oczywiście stawki godzinowe w okolicach 300zł.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 14:23Źródło komentarza: 100 tys. miesięcznie? Nie, dziękuję. Lekarze nie chcą pracować na SOR-achAutor komentarza: JagnaTreść komentarza: Zmniejsz dawkowanie Ignac!Data dodania komentarza: 6.03.2026, 12:33Źródło komentarza: Prezydent Chełma na premiera? Polityczna giełda nazwisk przed decyzją prezesa PiSAutor komentarza: ignacTreść komentarza: superData dodania komentarza: 5.03.2026, 18:02Źródło komentarza: Prezydent Chełma na premiera? Polityczna giełda nazwisk przed decyzją prezesa PiS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama