Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Krasnystaw. Stacja zlewna już działa. Jest zautomatyzowana

Krasnystaw został wybrany przez spółkę Ścieki Polskie do montażu nowoczesnego urządzenia, jakim jest stacja zlewna. Miasto wytypowano poprzez badanie ankietowe w 383 miejscach w kraju. Wiele zgłoszonych obiektów nie spełniało kluczowych wskaźników środowiskowych.
Krasnystaw. Stacja zlewna już działa. Jest zautomatyzowana

Źródło: UM Krasnystaw

Stacja zlewna to kompaktowy kontener, który służy do odbierania nieczystości ciekłych, dostarczanych wozami asenizacyjnymi. 

Po analizie zgłoszeń spółka Ścieki Polskie podjęła decyzję, że modelowej modernizacji zostanie poddana zlewnia, która należy do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie. Wzięty był pod uwagę wolumen przyjmowanych ścieków oraz ogólny stan techniczny obiektu, co zostało potwierdzone podczas wizji lokalnej przeprowadzonej w kwietniu 2023 r.

W czwartek (21 marca) stacja zlewna w Krasnymstawie rozpoczęła funkcjonowanie. 

- Kontrola ilości i jakości ścieków dowożonych, a także ewidencjonowanie wszystkich zbiorników zlokalizowanych w obrębie gminy, to obowiązki, które nałożyło na samorządy najnowsze prawodawstwo. Inwestycja w Krasnymstawie obrazuje, jak ważną rolę w wypełnianiu założeń ustawowych pełni poprawnie funkcjonująca stacja zlewna - mówił Wojciech Witowski, prezes spółki Ścieki Polskie.

W 2021 r. zakończona została modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków. Integralną częścią tego projektu, o wartości ponad 40 mln zł, była również budowa 36 km nowej sieci kanalizacyjnej.

- Oddana do użytku mobilna stacja zlewna jest bardzo istotna i potrzebna dla całej sieci kanalizacyjnej i systemu, jaki udało nam się utworzyć po modernizacji oczyszczalni ścieków. Można powiedzieć, że właśnie postawiona została „kropka nad i”. Dzięki spółce Ścieki Polskie i Bankowi Gospodarstwa Krajowego możemy teraz zrzuty nieczystości monitorować, analizować i szybko reagować na nieprawidłowości. Tym samym jest to kolejny element, który posłuży ochronie naszego środowiska - powiedział burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk.

Powstała zlewnia ułatwi kontrolę i pomiar ścieków dowożonych przez wozy asenizacyjne, a także pomiar wybranych parametrów. Będzie można także z łatwością zidentyfikować kierowców firm asenizacyjnych poprzez karty zbliżeniowe RFiD lub aplikację asenizacja.online. Bez problemu będzie można ustalić adresy posesji, z których pochodzą ścieki. Prowadzona będzie także automatyczna ewidencja danych dotyczących każdorazowego zrzutu ścieków. System ten umożliwi hermetyczny i bezpieczny zrzut ścieków dowiezionych, a także ich raportowanie w czasie rzeczywistym. W dowolnym momencie będzie można także dokonać poboru próbek ścieków

Stacja zlewna jest w pełni zautomatyzowana i bezobsługowa. Zasuwa otwiera się tylko dla firm asenizacyjnych upoważnionych przez oczyszczalnię. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zasuwa może zostać zamknięta, a zrzut nieczystości przerwany. W takiej sytuacji istnieje możliwość pobrania próbki ścieków do badania laboratoryjnego.

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama