Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełm. W mieście jest coraz mniej drzew - narzekają mieszkańcy

Mieszkańcy coraz częściej narzekają, że w Chełmie jest coraz mniej drzew. Urzędnicy jednak tłumaczą, że wycinane są tylko w uzasadnionych przypadkach i w zamian sadzone są nowe.
Chełm. W mieście jest coraz mniej drzew - narzekają mieszkańcy

Autor: pasja1000

Źródło: pixabay.com

- Kto pozwala urzędnikom na wycinkę drzew? Czemu w Chełmie jest ich coraz mniej? Przecież to zielone płuca miasta - ubolewa pani Barbara. Takich głosów odebraliśmy ostatnio sporo. Być może pozimowa przycinka drzew wyjątkowo niektórych zaniepokoiła...?

Usunięcie dużego drzewa to nie taka prosta sprawa. By wyciąć je na prywatnej działce, musimy otrzymać na to pozwolenie w Urzędzie Miasta Chełm. Miasto jednak nie może samo wydać sobie zgody na wycinkę, dlatego musi złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Natomiast na wycinkę drzew, które znajdują się w strefie objętej ochroną konserwatora zabytków, zgodę wydaje Delegatura w Chełmie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W 2023 roku przeprowadzono oględziny drzew i krzewów rosnących na terenach miejskich, które nie znajdowały się w zarządzie jednostek organizacyjnych miasta (tj. parki, skwery, zieleńce, cmentarze, tereny mieszkaniowe). Po zakwalifikowaniu drzew do wycinki (z uzasadnionych powodów, m.in. obumarłych, nierokujących szans na przeżycie lub stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz ruchu drogowego) i przygotowaniu dokumentacji, wystąpiono do Delegatury w Chełmie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z 18 wnioskami o wydanie zezwolenia na usunięcie 69 drzew. Magistrat złożył też do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie 51 wniosków na wycinkę 143 drzew.

- Jednocześnie zwracamy uwagę, że miasto poczyniło starania na rzecz zwiększenia obszaru terenów zielonych, podniesienia estetyki miasta, utworzenia pasów zieleni izolacyjnej i uatrakcyjnienia miejsc rekreacyjno–wypoczynkowych oraz kompensacji przyrodniczej w Chełmie. W tym celu, w zamian za usuwane drzewa i krzewy, miasto co roku dokonuje zakupu sadzonek drzew i krzewów - mówi Grzegorz Zarzycki z chełmskiego UM.

W listopadzie ubiegłego roku zakupiono 202 drzewa oraz 400 krzewy. Posadzono je w pasach drogowych, m. in.: ul. al. 3 Maja, ul. 15 Sierpnia, ul. Paderewskiego, ul. Skibińskiego, ul. Wołyńska, ul. Synów Pułku, ul. Kolejowa, ul. Starościńska, ul. Ogrodowa, teren Cmentarza ul. Mościckiego, ul. Metalowa, ul. Nowy Świat/ Lwowska, ul. Żarnowskiego, ul. Jagiellońska, ul. Hrubieszowska, al. Armii Krajowej, ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, PL. Dworcowy im. Zygmunta Rumla, ul. Przemysłowa. W 2023 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego dokonano też nasadzeń krzewów iglastych w obrębie Osiedla Cementownia. 

- Zakupiono wtedy 1610 krzewów z gatunków: kosodrzewina, żywotnik zachodni Miriam i Danica. Projekt Budżetu Obywatelskiego miał za zadanie zwiększenie zielonych płuc osiedla, poprawę komfortu oraz dostępu do zieleni urządzonej - dodaje urzędnik.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Papa singletrack w borku 25.03.2024 20:57
A to dopiero początek bo nasz szanowny prezydent banaszek chce wyciąć borek pod obwodnice xd

Majster-Rura 26.03.2024 17:43
Papa singletrack w borku- widać bawisz się w rozpowszechnianie kłamstw

blondynka 25.03.2024 16:03
W lesie jest dużo drzew!

PepeW 25.03.2024 20:56
W łeb się puknij, w lesie to ty stoisz

kos 25.03.2024 15:37
A ta pani Barbara to skąd czerpie wiedzę?

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama