Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm. Czynsze urosły, ale dłużników jest mniej

Choć czynsze w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w minionym roku wzrosły, to kilkoro dłużników postanowiło się zrehabilitować i zmniejszyć swoje zadłużenie.
Chełm. Czynsze urosły, ale dłużników jest mniej

Źródło: Chełmska Spółdzielnia Mieszkaniowa

W ubiegłym roku czynsz w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wzrastał regularnie. Jak jednak przekazała nam Natalia Gołub, zastępca prezesa do spraw gospodarki zasobami mieszkaniowymi ChSM, 70 proc. opłat jest niezależnych od spółdzielni, która jedynie pośredniczy w ich rozliczaniu. 

- Rok 2023 był trudny dla wszystkich, także dla spółdzielni i naszych mieszkańców. Wysoka inflacja, wojna za naszą granicą, kryzys energetyczny. Pomimo to nasi mieszkańcy starali się terminowo regulować opłaty. Część z nich płaci systematycznie, choć czasami z opóźnieniem, choćby ze względu na to, że pensje czy inne świadczenia otrzymują w różnych terminach. Największym problemem są zadłużenia powyżej 12 miesięcy, które posiada grupa 77 osób - mówi Gołub. I dodaje, że w 2022 roku takich osób było 84.

Zadłużenie członków spółdzielni na koniec ubiegłego roku wyniosło 3,9 mln zł, z czego te powyżej 12 miesięcy sięgnęły kwoty 1,9 mln. W stosunku do tych dłużników toczą się postępowania egzekucyjne.

- Najbardziej zadłużonym osiedlem jest osiedle Śródmieście, najwięcej zadłużonych lokali w stosunku do ogólnej ich liczby jest na osiedlu XXX-lecia. Wobec zalegających spółdzielnia podejmuje wszelkie dostępne i zgodne z prawem działania. Zaczynamy od podpisania ugody na spłatę długu w ratach. Wiele osób z tego korzysta i dzięki temu nie popada w spiralę zadłużenia, powoli wychodzi na prostą - dodaje z-ca prezesa.

Gdy ze strony dłużnika woli porozumienia nie ma, to sprawa trafia do sądu, a zasądzone należności dochodzone są na drodze egzekucji komorniczej. Wtedy oprócz długu do zapłaty dochodzą wysokie koszty sądowe i komornicze. Spółdzielnia dokonuje też wpisów do Krajowego Rejestru Dłużników, a zasądzone należności ujawniane są w Księgach Wieczystych.

- Ostatecznością, gdy dłużnik nie jest zainteresowany spłatą zadłużenia, jest licytacja mieszkania i eksmisja z zajmowanego lokalu. W ciągu ostatnich lat przeprowadziliśmy 3 eksmisje, a w toku jest 18 spraw - mówi Natalia Gołub.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jan 21.03.2024 11:17
Najważniejsze jest to żeby prezes miał swoje wynagrodzenie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama