Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Trudne czasy dla włodawskiego szpitala. Pomóc musi NFZ

19 lutego, podczas sesji Rady Gminy Hańsk, starosta Adam Panasiuk, zapowiedział możliwość częściowej reaktywacji oddziału dziecięcego we włodawskim szpitalu. Miałby on funkcjonować w ramach oddziału internistycznego.
Trudne czasy dla włodawskiego szpitala. Pomóc musi NFZ
zdjęcie poglądowe

Źródło: Freepik

Starosta przyznał, że włodawski szpital czeka wiele wyzwań.

- Nie ukrywamy, że przed szpitalem we Włodawie trudne czasy. Jest to przede wszystkim związane ze zmianą systemu finansowania dla niektórych oddziałów szpitalnych, co weszło w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku – mówił Adam Panasiuk.

W efekcie tej decyzji oddział dziecięcy w szpitalu został wyłączony z ryczałtu. A właśnie dzięki niemu dostawał pieniądze za tzw. gotowość i niezależnie od tego, czy na oddziale pediatrycznym przebywało 14, czy 5 dzieci, otrzymywał taki sam kontrakt miesięczny. Po zmianach wyglądało to już inaczej. Jeśli na oddziale przebywało mniej dzieci, to i wartość kontraktu malała, nawet kilkukrotnie. 

Do tych problemów dochodziły także kłopoty ze znalezieniem lekarzy pediatrów. Efekt? Nastąpiło zawieszenie działalności licznych oddziałów dziecięcych w kraju, także i tego we Włodawie. Problem jest tym poważniejszy, że powiat włodawski ma charakter peryferyjny, leży na granicy, a dzieci docierają do szpitala jakby z jednej strony, Dochodzi też do tego stopniowe wyludnienie gmin wiejskich.

- Jeśli nie zmieni się system finansowania, to powiem szczerze, że trudno będzie oddział pediatryczny przywrócić na nowo – mówił Panasiuk.

Aby jednak nie pozbawiać dzieci opieki szpitalnej, w ramach interny, zostanie utworzonych 4 lub 5 łóżek. Do obsługi takiego pododdziału będzie wymagana obecność tylko jednego pediatry.

- Już wystąpiliśmy do NFZ o wydzielenie tych łóżek dziecięcych na oddziale wewnętrznym i myślę, że to rozwiązanie będzie pomyślnie rozstrzygnięte – podkreślał Panasiuk.

Kolejny problem, z którym boryka się szpital we Włodawie to tzw. ustawa podwyżkowa dla personelu medycznego. Weszła w życie w 2022 roku. Wówczas rząd podniósł minimalne wynagrodzenie dla pielęgniarek i lekarzy.

- Powiat otrzymał na podwyżki około 300 tys. złotych, tymczasem w zeszłym roku kosztowała nas ona 12 mln złotych. Skąd powiat ma wziąć na to pieniądze? - zastanawiał się Panasiuk.

Starosta poinformował też, że w 2023 roku szpital miał nadwykonania świadczeń na kwotę 7 mln złotych. Jednak udało się wynegocjować z NFZ kwotę mniejszą niż 1 mln złotych.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama