Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

Urlop wychowawczy – ile trwa i kiedy można go wykorzystać?

Kiedy na świat przychodzi długo wyczekiwane dziecko, rodzice chcą spędzić z nim jak najwięcej czasu. Zgodnie z prawem, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możemy skorzystać z dodatkowych wolnych tygodni przyznawanych w ramach urlopu wychowawczego, aby móc poświęcić się opiece nad nowym członkiem rodziny. Ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy? Czy jest płatny? Czy na urlopie wychowawczym można podjąć pracę? Przeczytaj i sprawdź sam.
Urlop wychowawczy – ile trwa i kiedy można go wykorzystać?

Na czym polega urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy to szczególny rodzaj urlopu, który przysługuje osobom posiadającym dzieci. W tym czasie rodzice/opiekunowie mają możliwość wzięcia wolnego w pracy w celu sprawowania osobistej opieki nad swoją pociechą.

Z urlopu wychowawczego można skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, nie jest to jednak obowiązkiem. Prawo dopuszcza możliwość skorzystania z tego przywileju do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia, lub w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Na urlopie wychowawczym może przebywać zarówno matka, jak i ojciec dziecka – wymiennie lub oboje naraz.

 

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Aby móc skorzystać z urlopu wychowawczego, rodzice lub opiekunowie prawni muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o taki urlop, w momencie składania wniosku musi być zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. Dodatkowo trzeba spełniać warunek co najmniej 6-miesięcznego stażu pracy, czy to na pełnym, czy na część etatu. Warto zaznaczyć, że do ogólnego stażu pracy pracownika wlicza się okres pracy u poprzednich pracodawców, jak i okres otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.

 

Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy jest przyznawany na wniosek pracownika. Taki wniosek można pobrać za darmo w formacie PDF. Dokument może być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Należy go wypełnić, podpisać i przedstawić pracodawcy. Aby skorzystać z tego uprawnienia, należy złożyć wniosek co najmniej 21 dni – czyli trzy tygodnie – przed dniem, w którym chcielibyśmy zacząć urlop.

Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego żadnemu ze swoich pracowników. Jednakże istnieją sytuacje, kiedy taka odmowa może się zdarzyć, na przykład w przypadku likwidacji zakładu pracy lub ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa.

 

Ile trwa urlop wychowawczy?

Jak wspomnieliśmy, urlop wychowawczy przysługuje każdemu rodzicowi i prawnemu opiekunowi dziecka. Aby określić czas trwania takiego urlopu, należy ustalić, czy skorzysta z niego jedno, a może oboje rodziców. Całkowity okres urlopu wynosi 36 miesięcy do podziału, jeżeli obydwoje rodzice zamierzają z niego skorzystać, bądź 35 miesięcy, jeśli decyduje się na niego tylko jeden rodzic.

 

Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Wiele osób zastanawia się, czy za czas urlopu wychowawczego pracownik otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek. Niestety, jest to urlop całkowicie bezpłatny.

Co istotne, urlop wychowawczy nie oznacza jednak konieczności całkowitej rezygnacji z pracy zarobkowej. Przepisy dopuszczają możliwość podjęcia pracy w tym okresie. Można więc śmiało rozejrzeć się za możliwościami dodatkowego zarobku lub pracą dorywczą w trakcie wolnego. Warto jednak wcześniej sprawdzić opinie o potencjalnym pracodawcy, np. w serwisie GoWork.pl, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Sprawdzone informacje o firmach znajdziesz na stronie https://www.gowork.pl/opinie/.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: NikitaTreść komentarza: Dobre serce? Raczej chciala zarobićData dodania komentarza: 03.05.2024, 00:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Jak mam jechać przez Wojsławicką czy Kolejową to wybieram okrężną drogę. A na Szpitalnej to już grube przegięcie z tym zwalniaczami - tory wystarczą.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 20:17Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: AsdfTreść komentarza: Ale jakie są konkretnie te zarzuty?Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:11Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. Joanna Bartnik chce trzeciej tury. Złożyła protest wyborczyAutor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Ostatnio zamontowane progi są regularnie mijane środkiem drogi przez różnych cwaniaków, którzy mają w doopie nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:09Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: Majster-RuraTreść komentarza: Przecież odkąd przyjęliśmy władzę, to nie kto inny, tylko Donald Tusk (czy ktoś go lubi, czy nie), wywalczył gigantyczne pieniądze dla Polski, tj. ponad 600 miliardów złotych- większej obłudy i zarozumialstwa wymyslić się nie da ,dokładnie jak z działalnościa posła na rzecz Chełma, praktycznie zerowa ,a zadufanie w sobie pod niebiosaData dodania komentarza: 02.05.2024, 16:59Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama