Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Region. Znów wyjdą na ulicę. Rolnicy nie godzą się z takimi zasadami gry

Z takimi, czyli jakimi? Rolnicy zrzeszeni w ramach Solidarności Rolników Indywidualnych twierdzą, że doszli do ściany i nie są w stanie dłużej biec w wyścigu, którego zasady nakreślają porozumienia zawarte pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Swoją rywalizację na rynku spożywczym porównują do walki zawodnika, który stosuje doping ze sportowcem, który na sukces pracuje długie lata. Tym razem zaprotestuje cały kraj.
Region. Znów wyjdą na ulicę. Rolnicy nie godzą się z takimi zasadami gry

Źródło: profil Facebook "Solidarność Rolników Indywidualnych"

Producenci wyjdą na ulicę w ponad 150 miejscach. Nie mają już siły do nierównej walki. Jeśli trzymać się porównań do realiów rywalizacji sportowej, to okazuje się, że ten okupiony wysiłkiem i wieloma wyrzeczeniami trening nic nie dał. Przyszedł bowiem przekarmiony sterydami „osiłek” i w krótkim czasie sięgnął po wszystko. Całą pulę.

- Nie sposób konkurować na rynku, na którym ktoś działa w oparciu o ogromny, przygniatający wręcz potencjał ziemi i nie jest obarczony wieloma ograniczeniami, które muszą znosić polscy rolnicy. Proszę sobie wyobrazić, że aktualnie w Niemczech upada dziesięć gospodarstw dziennie. Podobne zjawiska obserwowane są zresztą we Francji czy innych europejskich krajach. Ten kryzys jest już bardzo widoczny i nie można przejść nad tymi problemami zupełnie obojętnie – twierdzi Adam Bojarski, współorganizator protestu, który już jutro, w środę, 24 stycznia, rozpocznie się w Krasnystawie, przy ul. Okrzei i Polewanej, po obu stronach obwodnicy.

Producenci rolni w sposób zupełnie pokojowy, przez dwie godziny, chcą zasygnalizować w całym niemal kraju, w ponad 150 miejscach, że dotyczące ich regulacje i polityka rolna UE prowadzi donikąd.

- Zaprotestujemy nie tylko przeciwko tzw. zielonemu ładowi, ale również przeciwko nadmiernemu eksportowi produktów spożywczych zza naszej wschodniej granicy. W tej chwili nie chodzi już tylko o zboże i ilości, które uniemożliwiają polskim producentom normalny zbyt, ale także buraki cukrowe, sam cukier czy miód. Chcemy zasygnalizować rządowi konkretne problemy, które z kolei powinny trafić na biurka komisji europejskiej – uważa Bojarski.

W ramach tzw. zielonego pakietu władze wspólnoty narzucają rolnikom konieczność ugorowania 4% powierzchni użytkowanych przez nich gruntów oraz ograniczenia związane ze środkami ochrony roślin. Poza tym władze wspólnoty doceniać mają w sposób szczególny te gospodarstwa, które prowadzą produkcję bezorkową.

- Naszym zdaniem za tymi wyśrubowanymi wymaganiami kryje się ostatecznie jeden cel – zmniejszenie produkcji rolnej w Europie. Jeśli te regulacje zostaną utrzymane, to szacuje się, że upaść może nawet 20-30% gospodarstw rolnych w całej UE – wyjaśnia jeden z organizatorów strajku.

Jak można pomóc Ukrainie, nie zabijając jednocześnie własnego rynku spożywczego? Zdaniem producentów należy dążyć do tego, aby odtworzyć naturalne dla Ukrainy rynki zbytu, czyli m.in. północ Afryki. Jeśli produkty zza wschodniej granicy będą dalej zalewać nasz rodzimy (i jednocześnie europejski) rynek produktów spożywczych, to wkrótce nasza gałąź gospodarki związana z rolnictwem po prostu przestanie istnieć.

Na ulicę rolnicy wyjdą zresztą nie tylko w Krasnymstawie. W powiecie chełmskim pokojowe pikiety zorganizowane zostaną, o tej samej porze, także w Białopolu (na parkingu, gdzie tradycyjnie odbywa się co tydzień gminny targ) oraz na drodze krajowej nr 12 w Janowie. W Janowie rolnicy będą przemieszczali się po położonym tam przejściu dla pieszych. Samochody będą mogły przejechać blokadę co pół godziny.

Nadkomisarz Andrzej Fijołek rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie przedstawia zgłoszone miejsca rolniczego protestu:
  • Powiat chełmski

W miejscowości Białopole planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 16:00, miejsce zgromadzenia centrum Białopola parking przy sklepach nr działki 419 i 437. 

W miejscowości Janów pow. chełmski droga krajowa K-12 planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Podczas zgromadzenia nastąpi blokowanie dróg.

  •  Powiat krasnostawski

W miejscowości Zakręcie planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00, po obu stronach drogi krajowej nr 17, na poboczu, bez blokowania drogi.

W miejscowości Żółkiew Kolonia  w godz. 12:00 – 14:00, droga wojewódzka 842 na parkingu przy zalewie bez blokowania drogi.

  •  Powiat bialski

W miejscowości Manie gm. Międzyrzec Podlaski planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Trasa przemieszczania się: Manie, Zaścianki, Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska.

  •  Powiat biłgorajski

Na drodze 835 przed miejscowością Księżpol na moście znajdującym się na rzece Tanew planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Protest polegać ma na całkowitym zablokowaniu ruchu pojazdów.

  •  Powiat hrubieszowski

W miejscowości Czerniczynie planowane jest zgromadzenie o godz.11:00, miejsce zgromadzenia na placu byłego składu buraczanego. Przejazd z w/w placu droga wojewódzką DW – 884 do Hrubieszowa.

  •  Powiat lubelski

W miejscowości Zielona planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00, miejsce zgromadzenia droga wojewódzka nr 835 na wysokości skrzyżowania z drogą Powiatową 2284 L. Trasa przejazdu Zielona – Wysokie – Zielona.

W miejscowości Bogucin planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 15:00. Miejsce zgromadzenia w rejonie drogi dojazdowej do Karczmy Bida oraz na poboczu „starej 17” (trasa Lublin – Warszawa)

  •  Powiat parczewski

W miejscowości Parczew planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Trasa przejazdu ulicami 11 Listopada, Kolejowa, Bema, Wojska Polskiego, Al. Jana Pawła II, Kościelna.

  •  Powiat puławski

W miejscowości Kurów planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00. Trasa przejazdu Kurów ul. Głowackiego - Kurów ul. Przemysłowa - droga serwisowa trasy S-17 - do m. Markuszów. Postój na trasie serwisowej S17, na poboczu, bez blokowania drogi.

W miejscowości Końskowola planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 18:00. Trasa przejazdu  Młynki - droga serwisowa trasy S-17 - do m. Sielce. Postój na trasie serwisowej S17, na poboczu, bez blokowania drogi.

W miejscowości Żyrzyn planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 16:00. Trasa przejazdu Żyrzyn - droga serwisowa trasy S-17 - do m. Skrudki. Postój na trasie serwisowej S17, na poboczu, bez blokowania drogi.

  •  Powiat radzyński

W miejscowości Borki droga krajowa nr 19 w godz. 10:00 – 14:00 . Podczas zgromadzenia ma być blokowany jeden pas ruchu w kierunku Lublin – Radzyń Podlaski.

  •  Powiat rycki

W Rykach planowane jest zgromadzenie w godz. 11:30 – 14:30, miejscem zgromadzenia Plac PKS w Rykach. Trasa przemieszczania się: Plac PKS w Rykach – rondo w m. Moszczanka – Dęblin rondo przy markecie Lidl – rondo w Moszczance – rondo węzeł S17 Ryki południu – rondo w m. Moszczanka.

  •  Powiat zamojski

W Zamościu planowane jest  zgromadzenie w godz. 11:30 – 14:00, miejsce zgromadzenia okolice ronda Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny. Trasa przemieszczania ciągnikami rolniczymi od ronda Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny do ronda L. Skulskiego.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama