Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

Gm. Stary Brus. Urzędnicy przypominają - dodatek osłonowy zasili portfele

Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Brusie ma już pierwsze wnioski o przyznanie dodatku osłonowego, który jest formą pomocy państwa na zmniejszenie skutków inflacji i kosztów ogrzewania. Zgodnie z przepisami dokumenty można składać do końca kwietnia, a wypłata powinna nastąpić do 30 czerwca.
Gm. Stary Brus. Urzędnicy przypominają - dodatek osłonowy zasili portfele

Źródło: Freepik

Tak jak w poprzednich latach o dodatek mogą się starać osoby, które spełniają kryterium dochodowe, ale zgodnie z najnowszymi przepisami świadczenie jest przyznawane tylko za połowę 2024 roku. O połowę niższe będą również same wypłaty, które będą powiększone o potwierdzony wskaźnik inflacji w 2022 roku, wynoszący 14,4 procent.
Prawo do otrzymania dodatku osłonowego mają osoby z dochodami miesięcznymi netto, które nie przekraczają 2100 złotych w gospodarstwach jednoosobowych i 1500 złotych na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Wnioskodawcy, którzy mają wyższe dochody, również mogą się ubiegać o nowe świadczenie, ale w takim przypadku jest ono pomniejszane o kwotę przekroczenia. Na zasadzie złotówka za złotówkę. Jeśli to przekroczenie jest mniejsze niż 20 złotych, nowe świadczenie nie przysługuje.
 

W ubiegłym roku wysokość dodatku wynosiła rocznie:
1) 400 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
2) 600 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 lub 3 osób;
3) 850 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 lub 5 osób;
4) 1150 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Świadczenie jest wyższe, jeśli głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest na przykład: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. W takiej sytuacji dodatek wynosił:
1) 500 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
2) 750 złotych dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 lub 3 osób;
3) 1062 złotych 50 groszy dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 lub 5 osób;
4) 1437 złotych 50 groszy dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Obecnie do w/w stawek trzeba doliczyć 14,4 procent inflacji. Oznacza to, że przykładowo gospodarstwo domowe składające się 2 do 3 osób otrzyma dodatek w wysokości 343 złotych 20 groszy, a w przypadku ogrzewania węglem - 429 złotych.

By otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek, którego wzór w wersji elektronicznej można pobrać ze strony: starybrus.pl, a w wersji papierowej odebrać z ośrodka pomocy społecznej.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama