Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 16:18
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Rejowiec. Cieszą się z Bańkowszczyzny, ale oczekują na więcej

Mówił o tym podczas ostatniej sesji rady miasta burmistrz Tadeusz Górski. Niedawne otwarcie oczekiwanej przez lata drogi w Bańkowszczyźnie tylko wyostrzyło „drogowe” apetyty mieszkańców samorządu, którzy dopytują też o ciąg komunikacyjny ul. Mikołaja Reja – Hruszów – Marynin – Zagrody. Dokumentacja związana z przebudową jest już, jak twierdzi burmistrz Górski, gotowa i teraz włodarz oczekuje na ruch powiatu. Jakie są realne szanse na przebudowę tej ważnej arterii?
Rejowiec. Cieszą się z Bańkowszczyzny, ale oczekują na więcej
Otwarcie drogi w Bańkowszczyźnie

Źródło: Powiat Chełmski

Diana Kasjan, wicedyrektor wydziału infrastruktury starostwa powiatowego w Chełmie wyjaśnia, że owszem, dotycząca tej inwestycji dokumentacja drogowa była gotowa już w 2020 roku, ale kiedy zapoznali się z nią pracownicy starostwa, to okazało się, że posiada istotne braki. 

- Chodziło, między innymi, o uzgodnienia związane z kolizjami elektroenergetycznymi. Po blisko rocznych negocjacjach udało się uzyskać od PGE Dystrybucja S.A. uzgodnienie w zakresie warunkowym, a jego warunkiem było usunięcie kolizji i opracowanie dodatkowych projektów w tym zakresie. Projekty te przez gminę zostały opracowane i przekazane do władz powiatu w 2022 roku - mówi o szczegółach procesu wicedyrektor Kasjan.

I przypomina, że zarówno dokumentacja związana z branżą drogową, jak i ta, która omawia zagadnienia związane z branżą elektryczną, stanowią komplet dokumentów potrzebnych do wszczęcia postępowania przetargowego.

- Projekty energetyczne zostały złożone do zatwierdzenia przez organ architektoniczno-budowlany i również stwierdzono, że wymagają poprawy. Ostatecznie okazało się, że zostały zatwierdzone dopiero w marcu bieżącego roku – dodaje Kasjan. 

Jak przywołane fakty wpływają na możliwość szybkiego wykonania przebudowy drogi powiatowej na terenie gminy Rejowiec? Terminy mają oczywiście znaczenie i w tym przypadku działają na niekorzyść samorządu. Pełną dokumentacją, jak twierdzi Kasjan, powiat dysponuje od marca tego roku i do tej pory nie została ona wykorzystana. Czy istnieją szanse, aby drogę przebudować jeszcze w tej kadencji?

- Wszystko zależy od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Jeśli zostanie w najbliższym czasie ogłoszony nabór, który umożliwi nam pozyskanie takich środków - w mojej ocenie szacunkowe koszty wykonania robót wynoszą ok 28 mln zł – to roboty zostaną rozpoczęte, a dokumentacja wykorzystana – podsumowuje wątek Rejowca Kasjan. 

Burmistrz Tadeusz Górski mówił podczas obrad o tym, że warto się pospieszyć, ponieważ dokumentacja traci, jego zdaniem, ważność na przełomie marca i kwietnia 2024 roku. Zaznaczył też, że jest optymistą i wierzy, że się uda. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama