Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Świętują wszyscy święci

Mamy tylu świętych, że na pewno któryś nam pomoże. Swoich patronów mają niemal wszyscy, począwszy od złodziei i nieudaczników po dziewice. Jest patron od bólu głowy, od hemoroidów, od piwa i niechcianych zalotów. Do wyboru i koloru chciałoby się rzec.
Świętują wszyscy święci
Autor: Męczennicy i święci. Tempera na drewnie Fra Angelico z około 1423 roku.

Świętych patronów nie sposób zliczyć. Opiekunów mają niemal wszystkie zawody świata, wszelkie dolegliwości, ale także nowinki techniczne, takie jak internet czy telewizja. Na każdą życiową sytuację święty się znajdzie.

Gdy boli...

"Jak trwoga, to do Boga" - mówi stare porzekadło, jeśli z racji naszej sezonowej religijności, przypominamy sobie o modlitwie w kłopocie. Właściwie tylko nieszczęście i cierpnie mogą sprawić, że zwracamy się w stronę tego, co wymaga większego wysiłku, czyli intensywnego życia duchowego. Wtedy właśnie możemy skorzystać z wstawiennictwa świętego.

Jest grupa patronów, którzy odpowiadają za nasze kłopoty bólowe, od tych najbardziej prozaicznych, jak ból głowy, po bardziej skomplikowane.

I tak w przypadku bólu dziąseł i zębów pomocna jest Apolonia. Dlaczego właśnie ona? Podczas pogromu chrześcijan w Aleksandrii poganie zmiażdżyli jej szczęki i wybili zęby. Później tłum rozpalił stos przed miastem i zagroził, że spali ją żywcem, jeśli nie będzie złorzeczyć Chrystusowi. Sama rzuciła się w ogień i spłonęła. Na obrazach przedstawiana jest z obcęgami dla przypomnienia, że zmiażdżono jej usta i wybito zęby. Oskar Kolberg przekazał, że w niektórych regionach Polski w wigilię św. Apolonii poszczono, żeby patronka od bólu zębów raczyła je zachować w zdrowiu.

 

Wiecie jaki święty jest patronem dziennikarzy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na 13. stronie Super Tygodnia Chełmskiego

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KkkTreść komentarza: Kiedy dni ChełmaData dodania komentarza: 30.06.2022, 16:17Źródło komentarza: Chełmski rower miejskiAutor komentarza: SuwerenTreść komentarza: A kiedy w końcu przywrócą do życia sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Rejowieckiej i Szpitalnej? Brawo dla gospodarzy miasta za taką opiekę nad mieszkańcami, brawo!Data dodania komentarza: 30.06.2022, 13:50Źródło komentarza: Chełm. Ostrożnie na przejściu przed deptakiem! Nie działa przycisk świateł!Autor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Banaszek nie lubi krytyki.... Tylko propagandę PiS należy głosić uważa. Koreański model.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:42Źródło komentarza: Chełm. Słowne potyczki między radnym Sikorą a prezydentem BanaszkiemAutor komentarza: MagdalenaTreść komentarza: Skoro awaria sygnalizacji świetlnej na skrxyżowaniu Rejowiecka-Szpitalna nadal się utrzymuje, to może w kierowanie ruchem niech włączy się policja. To jest jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Chełmie, droga tranzytu międzynarodowego. Kierowcy wielkogabarytowych pojazdów bez wyobraźni. Trzeba naprawdę nakombinować się, żeby bezpiecznie opuścić skrzyżowanie nie czyniąc szkody sobie ani innym uczestnikom ruchu. Niektórzy z nich tną przez skrzyżowanie nawet nie zdejmując nogi z gazu. W godzinach szczytu wyjazd ze szpitalnej w Rejowiecką graniczy z cudem. Ktoś powinien kierować ruchem.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 11:43Źródło komentarza: Na Rejowieckiej i Szpitalnej bez zmian. Wciąż szukają źródła usterkiAutor komentarza: IbizaTreść komentarza: Mądrze napisane. Zrobili sobie Ibize na bidnej Okunince.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 23:14Źródło komentarza: Wiadomo, kto utonął w Okunince. Policjanci apelują o rozsądek nad wodą
Reklama
Reklama