Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Świętują wszyscy święci

Mamy tylu świętych, że na pewno któryś nam pomoże. Swoich patronów mają niemal wszyscy, począwszy od złodziei i nieudaczników po dziewice. Jest patron od bólu głowy, od hemoroidów, od piwa i niechcianych zalotów. Do wyboru i koloru chciałoby się rzec.
Świętują wszyscy święci
Autor: Męczennicy i święci. Tempera na drewnie Fra Angelico z około 1423 roku.

Świętych patronów nie sposób zliczyć. Opiekunów mają niemal wszystkie zawody świata, wszelkie dolegliwości, ale także nowinki techniczne, takie jak internet czy telewizja. Na każdą życiową sytuację święty się znajdzie.

Gdy boli...

"Jak trwoga, to do Boga" - mówi stare porzekadło, jeśli z racji naszej sezonowej religijności, przypominamy sobie o modlitwie w kłopocie. Właściwie tylko nieszczęście i cierpnie mogą sprawić, że zwracamy się w stronę tego, co wymaga większego wysiłku, czyli intensywnego życia duchowego. Wtedy właśnie możemy skorzystać z wstawiennictwa świętego.

Jest grupa patronów, którzy odpowiadają za nasze kłopoty bólowe, od tych najbardziej prozaicznych, jak ból głowy, po bardziej skomplikowane.

I tak w przypadku bólu dziąseł i zębów pomocna jest Apolonia. Dlaczego właśnie ona? Podczas pogromu chrześcijan w Aleksandrii poganie zmiażdżyli jej szczęki i wybili zęby. Później tłum rozpalił stos przed miastem i zagroził, że spali ją żywcem, jeśli nie będzie złorzeczyć Chrystusowi. Sama rzuciła się w ogień i spłonęła. Na obrazach przedstawiana jest z obcęgami dla przypomnienia, że zmiażdżono jej usta i wybito zęby. Oskar Kolberg przekazał, że w niektórych regionach Polski w wigilię św. Apolonii poszczono, żeby patronka od bólu zębów raczyła je zachować w zdrowiu.

 

Wiecie jaki święty jest patronem dziennikarzy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na 13. stronie Super Tygodnia Chełmskiego

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama