Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kiedy mówimy o pracy na wysokości i jak się do niej przygotować?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, o pracy na wysokości mówimy wtedy, gdy praca wykonywana jest na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Wyjątek stanowią sytuacje, w których powierzchnia jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami bądź ścianami z oszklonymi oknami lub gdy jest wyposażone w inne konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości. W dwóch przypadkach nie ma mowy o pracy na wysokości, niezależnie od tego, na jakiej wysokości jest ona wykonywana. Upadek z wysokości stanowi częstą przyczynę wypadków, na ogół ciężkich lub śmiertelnych. Wszelkie prace powyżej stałego podłoża są kategoryzowane jako szczególnie niebezpieczne, a przy tym zagrażające życiu i zdrowiu pracowników. Właśnie z tego powodu podczas wykonywania prac na wysokości muszą być zachowane wyjątkowe środki ostrożności, zwłaszcza z uwagi na wysoki stopień zagrożenia życia i zdrowia osób pracujących w takich warunkach.
Kiedy mówimy o pracy na wysokości i jak się do niej przygotować?

Praca na wysokości a obowiązki pracodawcy – co warto wiedzieć?

Ze względu na zaliczanie prac na wysokości do prac szczególnie niebezpiecznych, przed pracodawcą stoi szereg obowiązków, których celem jest zadbanie o bezpieczne wykonywanie pracy przez zatrudnionych specjalistów. Wśród nich wymienia się między innymi: zapewnienie bezpośredniego nadzoru nad pracami wyznaczonych w tym celu osób, zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, a także zapewnienie pracownikom instruktażu stanowiskowego. Prace na wysokości powinny być zorganizowane i wykonane w sposób, który nie zmusza pracowników do wychylania się poza poręcz balustrady czy obrys urządzenia, na którym będzie stał pracownik. W przypadku gdy zamontowanie balustrad jest niemożliwe, należy zastosować inne, skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości. Jednym z takich przedmiotów jest lina życia ze sklepu STRUMIN, należąca do rodziny systemów asekuracyjnych, których celem jest zabezpieczenie pracowników podczas wykonywania prac na wysokości, minimalizując ryzyko wystąpienia efektu wahadła. Na stronie strumin.pl można złożyć zapytanie o ten oraz inne sprzęty, których celem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa na terenie budowy.

Kto może zostać dopuszczony do pracy na wysokości?

Do pracy na wysokości można zatrudnić pracownika, który ukończył 18 lat oraz posiada ważne badania wysokościowe, które stwierdzają brak konkretnych przeciwwskazań do pracy na wysokości. Ponadto ważne jest, by dana osoba miała ważne BHP (w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych jest ono ważne rok), a także została zapoznana z oceną ryzyka zawodowego. Bardzo ważne jest również wyposażenie pracownika w niezbędne środki ochrony indywidualnej, pozwalając na skorzystanie z nich w sposób prawidłowy. Nieobligatoryjne, lecz wskazane, są także uprawnienia wysokościowe, które potwierdzają odbycie specjalistycznego szkolenia wysokościowego. To bardzo ważne, by nie dopuszczać osób nieuprawnionych do prac na wysokości i dołożyć wszelkich starań ku temu, by teren prac był odpowiednio zabezpieczony.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama