Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Powiat włodawski. Budują zgodnie z technologią? Niektórzy mają wątpliwości...

Pan Stanisław, mieszkaniec Osowy, zauważył, że na drodze powiatowej łączącej drogę wojewódzką 812 z Dubecznem pracownicy „wylewają jakąś czerwoną breję”. - Przecież tak nie można budować. Droga ma służyć przez kolejne 25 lat, a zanosi się na to, że już za chwilę będzie remontowana – zauważa zaniepokojony obserwator prac. Czy istotnie jest się czego obawiać?
Powiat włodawski. Budują zgodnie z technologią? Niektórzy mają wątpliwości...
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Marcin Łopacki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych we Włodawie wyjaśnia, że nad całym procesem czuwa inspektor nadzoru, który gruntowną kontrolę placu budowy przeprowadzał 24 października. Sprawdzał zaawansowanie wykonania prac na całej długości drogi, czyli odcinku liczącym w sumie ponad 4,3 km. Co stwierdził?

- Na drodze (w tym czasie – przyp. red.) wykonywane były roboty bitumiczne (warstwa wiążąca) na odcinku od 900 metra do 1,4 kilometra. Formowano również pobocza i profilowano jezdnię na odcinku od 2,85 kilometra do końca, czyli 4,3 kilometra. Wezwałem również laboratorium drogowe do pobrania próbek z warstwy wiążącej. Jego pracownicy wykonali cztery odwierty i pobrano próbki o grubości od 4,6 do 6 cm – wyjaśnia w swoim raporcie inspektor nadzoru.

Dalej stwierdza, że po wizji lokalnej odcinka od 400 m do 900 m podjął decyzję, że ten nie może on zostać odebrany. Z jakiego powodu? Wykonawca nie zastosował się do uwag i nie „zamknął” kruszywa poprzez skropienie emulsją asfaltową. 

Intensywne opady deszczu spowodowały, że kruszywo nasiąkło na całym odcinku i tym samym utraciło swoją nośność. To zrodziło kolejne konsekwencje.

- Na takiej warstwie nie można układać warstwy wiążącej, ale wykonawca podjął to ryzyko na własny koszt. W warunkach jesienno-zimowych lepiej sprawdza się, zamiast kruszywa, beton asfaltowy, który należy układać na tzw. warstwę dylatacyjną – sugerował pod koniec października inspektor nadzoru.

Obecnie wiadomo już, że wadliwie wykonany odcinek zostanie sfrezowany i rozebrany do ostatniej warstwy, a następnie ułożone zostaną nowe, zgodnie z rozwiązaniami sugerowanymi przez inspektora nadzoru. 

- Chciałbym uspokoić wszystkich mieszkańców i użytkowników drogi. Dokładamy wszelkich starań, aby ta droga została wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną i przyjętymi technologami. Nad całym procesem czuwa właśnie inspektor nadzoru. Potwierdzam, że wadliwie wykonany odcinek zostanie rozebrany, a sfrezowane cząstki asfaltu i kruszywo trafią na utwardzone pobocza. My, jako inwestor, nie dołożymy do tych działań ani złotówki, ponieważ to wykonawca podjął ryzyko i wykona naprawy na własny koszt. Termin ukończenia robót nie jest zagrożony. Sądzę, że w przeciągu dwóch tygodni na całym odcinku pojawi się już kruszywo i warstwa wiążąca. Kiedy już te dwie warstwy będą gotowe, pozostanie jeszcze tylko warstwa ścieralna – wyjaśnia dyrektor Łopacki. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomcio 08.11.2023 14:51
A kary są przewidziane dla wykonawcy?

Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama