Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Czym jest trekking i jakie daje korzyści?

Trekking kojarzy się z górami, pokonywaniem pieszo kolejnych kilometrów i zdobywaniem szczytów. W rzeczywistości oznacza jednak dużo więcej. To każda wymagająca wyprawa, nie tylko po wyżynach. Jak się do niej przygotować?
Czym jest trekking i jakie daje korzyści?

Trekking vs. hiking – czym się różnią?

Termin trekking wydaje się wieloznaczny, ale tylko z pozoru. Utożsamianie go z każdą górską wyprawą jest bowiem całkowicie błędne. W oficjalnie obowiązującej definicji nie ma nawet słowa czy zwrotu odwołującego się do gór. Zgodnie z nią trekking to po prostu wędrówki w trudnych warunkach, zarówno terenowych, jak i klimatycznych. Wnioski nasuwają się zatem same...

Zgodnie z powyższym tłumaczeniem, trekking jest każdą wyprawą, która niesie ze sobą pewne trudności. Jest aktywnością, która bardzo często wymaga wsparcia ze strony profesjonalnych sprzętów, takich jak kije do trekkingu. Zwykły, rodzinny spacer po górach z pewnością więc trekkingiem nie jest. Za to może być nim wielodniowa wędrówka połączona z biwakiem na środku wymagającej doliny.

By zapełnić pustkę w nazewnictwie, wymyślono więc zwrot hiking. Do jakich aktywności się on odnosi? Otóż oznacza dość łatwy, przyjemny teren, który zapewnia miłe wycieczki. Jest szczególnie często używany w kontekście outdoorowej odzieży. Prawda jest jednak taka, że potocznie korzysta się z niego bardzo rzadko, każdą wyprawę górską określając raczej zwrotem trekking.

Najważniejsze zalety prawdziwego trekkingu

Trekking w pełnym tego słowa znaczeniu niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Ludzie, którzy decydują się na wymagające, górskie wyprawy twierdzą, że te dają im niesamowicie dużo radości. Patrząc z perspektywy kogoś, kto na co dzień prowadzi dość stresujący i siedzący tryb życia, wyrwanie się na południe Polski może być rzeczywiście niezapomnianą przygodą. Zmęczenie, które towarzyszy piechurom, wyzwala w nich endorfiny, powodując, że są po prostu szczęśliwsii, a pod koniec dnia – mimo wszystko zrelaksowani.

Poza tym góry uczą pokory i radzenia sobie w ciężkich sytuacjach. Szlifują charakter i silną wolę. Osoby regularnie uprawiające trekking zauważają u siebie znaczące zmiany. Zupełnie inaczej postrzegają świat i wydarzenia, którym się przyglądają. Kontakt z przyrodą zapewnia im z kolei spokój ducha i odprężenie.

Pokonywanie własnych słabości w trakcie bardzo wymagających aktywności fizycznych ma praktycznie same zalety. A gdy wszystko to odbywa się na łonie natury, korzyści dla człowieka jest jeszcze więcej. By jednak móc korzystać z tych dobrodziejstw, do każdej takiej wyprawy należy się odpowiedzialnie i odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się do całodziennego, a nawet wielodniowego trekkingu?

Absolutną podstawą jest uprzednia praca nad kondycją fizyczną. Jeśli zamierzasz wyruszyć w góry i wiesz, że wędrówka będzie wymagająca – zacznij od treningów cardio i siłowych. W ich trakcie wyrobisz w sobie niezbędne umiejętności i predyspozycje do tego, by podołać specyficznym, górskim warunkom. Będziesz też pewniejszy siebie w starciu z upatrzonym szczytem.

Po drugie, zaopatrz się w niezbędne akcesoria i prowiant. W zależności od zaplanowanej trasy będą to wspomniane kije do trekkingu, raczki, łańcuchy, okulary foto-ochronne, kompas z klinometrem czy lornetka. Nie zapominaj również o odpowiedniej odzieży i obuwiu.
W skład stroju do trekkingu wchodzą m.in. koszulki termoaktywne z uwagi na to, że w górach warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo dynamicznie. Poza tym dobrze jest wyposażyć się w obuwie dedykowane takim wędrówkom, czyli na przykład wysokie buty trekkingowe.Jeśli wyprawa ma obejmować kilka dni, musisz przygotować też elementy składające się na obozowisko. Namiot, karimata oraz dobrej jakości śpiwór są w takim przypadku absolutną podstawą.

Podsumowując, gdy wybierasz się na trekking z prawdziwego zdarzenia – nie omijaj etapu przygotowań. Nie lekceważ terenu, po którym będziesz wędrować. Wymagająca wyprawa musi być poprzedzona odpowiedzialnymi i skrupulatnymi działaniami. Jest to nie tylko kwestia Twojej wygody, ale i bezpieczeństwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama