Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

W Chełmie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Co to takiego?

Podczas czwartkowego (13 października) briefingu prasowego wiceminister Paweł Wdówik przekazał informację o dodatkowych środkach dla 23 miejscowości, w których powstać mają centra opiekuńczo-mieszkalne. Jednym z nich jest Chełm.
W Chełmie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Co to takiego?

Źródło: wizualizacja COM w Gminie Dębica/zdjęcie poglądowe

Chełmskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie przy ul. Browarnej. Projekt będzie polegał na budowie parterowego budynku w pełni dostosowanego dla osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie będą świadczone kompleksowe usługi rehabilitacyjno-opiekuńcze dla 20 osób z niepełnosprawnościami z Chełma. Pomoc świadczona będzie w formie opieki całodobowej lub usług pobytu dziennego. Miasto planuje otworzyć centrum w 2026 roku.

- Przed chwila otrzymałem wiadomość, że otrzymaliśmy ponad 3 mln złotych na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalne wraz z planowaną funkcja leczniczą w Miasto Chełm. To 100% dofinansowania - napisał w swoich mediach społecznościowych prezydent Jakub Banaszek.

Informację o środkach przekazał wczoraj, podczas briefingu prasowego wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.- fot. MRiPS, serwis "X" (dawny Twitter)

- Zatwierdziliśmy listę nowych Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych do realizacji. 23 nowe COM są zaakceptowane, powstaną na terenie całej Polski. Łączne dofinansowanie, które przekazujemy samorządom z Funduszu Solidarnościowego na te konkretne centra, to 70 mln zł. COM są nową jakością w życiu osób z niepełnosprawnościami, jakością, która wprost odpowiada na wezwanie Komisji Europejskiej do tworzenia rozwiązań realizujących politykę deinstytucjonalizacji - mówił minister.

Wiceszef resortu tłumaczył, że centra te to małe placówki, w których ma mieszkać od kilku do kilkunastu osób. Oferują możliwość pobytu dziennego lub całodobowego w warunkach zbliżonych do miru domowego.

- Mieszkańcy mają funkcjonować w nich jak w domach. Staramy się by tak było, nasze ministerstwo mocno nadzoruje realizację tego programu - dodaj wiceminister.

Po dołączeniu 23 nowych lokalizacji COM, będzie ich już łącznie 121 w całej Polsce, z których 33 już funkcjonują, pozostałe są na różnych etapach realizacji.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama