Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Krasnystaw. W domu kultury nagrodzono twórców ludowych i poetów

Poznaliśmy laureatów 27. edycji Przeglądu Twórczości Ludowej i 25. edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej. W ramach obu przedsięwzięć wyróżniono artystów, których działalność ubogaca lokalny folklor.
Krasnystaw. W domu kultury nagrodzono twórców ludowych i poetów
Poznaliśmy laureatów 27. edycji Przeglądu Twórczości Ludowej i 25. edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej

Źródło: Urząd Miasta Krasnystaw

W ramach cyklicznego przeglądu podsumowywana jest roczna działalność artystyczna osób, które tworzą w różnych dziedzinach sztuki. Wydarzenie organizowane przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych i krasnostawskim magistratem ma na celu promowanie twórczości ludowej i zachęcenie regionalnych twórców do kontynuowania uprawiania tradycyjnego rękodzieła.

– Wiersze i ręcznie wykonane dzieła zawsze fascynują, bo mają w sobie „duszę”. Być może dlatego, że są odzwierciedleniem emocji twórców, ich radości i smutków. I choć nie zawsze ta praca jest przez różnych odbiorców doceniana, burmistrz Robert Kościuk i miasto Krasnystaw cieszą się waszą obecnością właśnie na takich wydarzeniach, jak dzisiejsza gala finałowa, kiermasze wielkanocne i bożonarodzeniowe czy też Kiermasz Twórczości Ludowej podczas Chmielaków Krasnostawskich. To ostatnie wydarzenie zgromadziło w tym roku rekordową liczbę około 75 twórców, wystawców i rękodzielników – zwróciła się do uczestników wydarzenia sekretarz miasta Renata Stangryciuk.

Prace zgromadzone w ramach tegorocznego przeglądu oceniało jury w składzie: Paweł Onochin (przewodniczący komisji i koordynator zadań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych), Marta Zorska (etnolog i p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie) oraz Mateusz Soroka (etnolog i pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju). Po przeanalizowaniu prac nadesłanych przez 36 autorów, które oceniano w 10 kategoriach. Ostatecznie jurorzy zdecydowali o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

Rzeźbiarstwo:

I Miejsce: Jan Ulanicki

II Miejsce ex aequo: Jan Uścimiak i Piotr Czapka

III Miejsce: Stanisława Mąka

Wyróżnienia: Henryk Wróbel i Jan Pawłowski

 

Malarstwo:

I Miejsce: Piotr Czapka

II Miejsce: Anna Buczko

III Miejsce: Stanisława Mąka


Hafciarstwo:

I Miejsce: Małgorzata Bandosz

II Miejsce: Janina Wesołowska

III Miejsce: Gertruda Zamajtys


Koronkarstwo:

I Miejsce: Elżbieta Janiak

II Miejsce: Jadwiga Żukowska

III Miejsce: Marta Dolepska

Wyróżnienie: Czesława Klusek


Plastyka zdobnicza:

I Miejsce: Marzena Pliszczyńska

II Miejsce: Małgorzata Bandosz

(bez III nagrody)

Wyróżnienie: Elżbieta Nizioł

 

Plastyka obrzędowa:

I Miejsce: Irena Zdebska-Blim

II Miejsce: Małgorzata Bandosz

III Miejsce: Anna Krzyżanowska


Wycinankarstwo:

I Miejsce: Janina Boroś

II Miejsce: Danuta Perestaj


Tkactwo:

I Miejsce: Stanisława Kowalewska


Plecionkarstwo:

I Miejsce: Jolanta Czwalik


Twórczość ludowa stylizowana:

Wyróżnienia: Irena Zdebska-Blim i Jolanta Czwalik


Podziękowania za udział w konkursie otrzymali z kolei: Maria Guz, Helena Popławska, Krystyna Ulanicka, Teresa Nowak, Alicja Smyk, Maria Gołębiowska, Marta Korowaj, Bogdan Hawryluk, Barbara Garbal, Ewa Bądyra, Józefina Tatara, Agata Olech i Zbigniew Kotowicz.

– Komisja konkursowa z satysfakcją odnotowała pojawienie się ginącej dyscypliny, jaką jest bednarstwo i postanowiła przyznać specjalną nagrodę panu Januszowi Kopniakowi, mając nadzieję na dodanie kolejnej kategorii konkursowej w przyszłości. W związku z dużą liczbą prac na bardzo wyrównanym poziomie artystycznym i wykonawczym w dyscyplinie koronkarstwa, nagrodzone prace są efektem bardzo indywidualnych ocen poszczególnych członków jury, wynikających w dużym stopniu z wrażeń estetycznych. Jury zwracało uwagę na materiały użyte w pracach, ponieważ pojawiają się wytwory na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Natomiast technika wykonania tak zwanych pająków znacząco obniża ich ocenę przez użycie kleju na gorąco – zrelacjonował dyrektor KDK Damian Kozyrski, odczytując wnioski z protokołu.


Z kolei w ramach jubileuszowej, 25. edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” oceniono 9 zestawów poetyckich nadesłanych przez 19 autorów. 

Jurorami byli: Donat Niewiadomski (przewodniczący), Halina Kosienkowska-Ciota i Katarzyna Kraczoń. 

Pierwszą nagrodę przyznano Krystynie Igras, drugie Halinie Graboś, a na trzecim ex aequo znalazły się Anna Wanda Góra i Anna Zalewska-Oleksiuk

Wyróżnienia powędrowały zaś do: Elżbiety Nizioł, Antoniego Rzeźniczuka, Kazimiery Jasińskiej i Teresy Kubik. Przyznano także wyróżnienia specjalne – za wiersze o Sabinie Derkaczewskiej. Otrzymały je: Danuta Perestaj i Henryka Dederko

Podziękowania za udział dostali: Jadwiga Edyta Lodwich, Czesława Demczuk, Jan Zieńkowski, Mirosław Wesołowski, Alicja Cypryańska, Czesława Michańska, Eugeniusz Daniluk, Maria Wanda Kozłowska i Janina Boroś.

Prace biorące udział w Przeglądzie Twórczości Ludowej podziwiać można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym konkurs, a także na wystawie w galerii Krasnostawskiego Domu Kultury.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI Z WYDARZENIA (PONIŻEJ)

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:
`

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: MixalisTreść komentarza: Nie rozumiem podatku za psa to tak jakby zrobić podatek od posiadania rybek lub innych zwierząt. To jest czyste łojenie obywatela. Żeby to było np. podatek od psa ale kupy psie zbierają służby porządkowe o 4 rano z trawników. Ja sprzątam po swoim psie, ja go karmię, ja go szkole państwo mi nie dokłada to co to za podatek? Dobrze, że nie wszystkie gminy okradają ludzi.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 04:22Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: łaskawcyTreść komentarza: Łaski nie robią, to ich obowiązek!Data dodania komentarza: 16.05.2024, 23:17Źródło komentarza: Chełm. Miasto chce być otwarte na potrzebującychAutor komentarza: GniewnyTreść komentarza: A bo lepio te drogi i co raz zatrzymujo.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:41Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. W Chojnie dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką
Reklama
Reklama
Reklama