Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Workation w branży IT

Praca zdalna staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Home-office w wielu branżach coraz częściej zmienia formułę i oznacza możliwość wykonywania obowiązków służbowych z dowolnego miejsca na świecie. Ten nowy model pracy opisuje pojęcie workation - jak należy je rozumieć? Na czym polega workation i jakie są zalety tego rozwiązania? Przekonajmy się!
Workation w branży IT

Czym jest workation w IT?

Termin workation powstał stosunkowo niedawno i jest to zlepek angielskich słów: work, czyli praca oraz vacation - wakacje. W praktyce jednak workation oznacza wykonywanie zadań służbowych w atrakcyjnych lokalizacjach w kraju lub za granicą. Kluczowym warunkiem workation jest stały dostęp do komputera i szybkiego łącza internetowego.

Workation w Polsce występuje też pod nazwą: praco-wakacje oraz praco-urlop. Oczywiście nie jest to urlop wypoczynkowy ani też praca w godzinach nadliczbowych. Główną ideą workation jest możliwość łączenia pracy zawodowej i rozwoju osobistego. Po wykonaniu określonych zadań pracownicy zdalni mogą bowiem zwiedzać atrakcje turystyczne, uczestniczyć w kursie nurkowania lub degustować dania lokalnej kuchni.

Modele workation w IT

Istnieją różne modele współpracy zdalnej cyfrowych nomadów z firmami IT. Workation dla niektórych pracowników oznacza dyspozycyjność w ustalonych godzinach, na przykład od 8-mej do 16-tej od poniedziałku do piątku. W wyznaczonych godzinach specjaliści IT pracują nad zleceniami i są w stałym kontakcie z pracodawcą. Po zakończonym dniu pracy tacy zdalni pracownicy mają czas dla siebie i mogą wykorzystać go dowolnie.

The: Protocol - sprawdź oferty pracy dla specjalistów IT!

W niektórych modelach workation pracownicy IT wykonują pracę zadaniowo. To oznacza, że po wykonaniu określonych zadań mają czas dla siebie. Wielu programistów i koordynatorów ceni sobie tę formułę współpracy, ponieważ sprzyja ona utrzymaniu wysokiej efektywności. Pracownik zdalny wie, że pomyślne wykonanie zadań oznacza koniec dnia pracy i możliwość wypoczynku w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Ta wiedza sprawia, że cyfrowi nomadzi z większym zapałem i zaangażowaniem wykonują pracę na odległość.

Jakie są główne zalety workation?

Nie bez przyczyny workation znajduje coraz większe grono zwolenników na całym świecie. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tych, którzy mają dość pracy w biurowcach lub w domu. Workation pozwala spojrzeć na pracę zawodową z nowej perspektywy i otworzyć się na nowe możliwości rozwoju poprzez zwiedzanie świata, bez dodatkowej przerwy w pracy.

Praca zdalna w IT – to możliwe, sprawdź sam!

Dodatkowo praca w trybie workation pobudza kreatywność i motywację. Po zakończonym dniu i wypełnieniu zadań home-office pracownicy zdalni mogą bowiem w pełni korzystać z uroków życia: zwiedzają nowe zakątki świata, opalają się na plażach, żeglują, zdobywają górskie szczyty itd. Workation okazuje się doskonałą strategią zwłaszcza dla tych osób, które nie znoszą rutyny. Możliwość zmiany miejsca pobytu i poznawania nowych, nieznanych dotąd kultur wywiera na nie bardzo pozytywny wpływ. To właśnie dynamika zmian i atrakcyjność otoczenia sprawiają, że cyfrowi nomadzi potrafią kreatywnie rozwiązywać różne, zawodowe problemy.

Podsumowanie

Połączenie pracy i wakacji w IT zyskuje coraz większą popularność. Ten model współpracy wybierają zarówno osoby na niższych, jak i wyższych stanowiskach. Workation pobudza kreatywność i motywację. Jest to jeden z najbardziej przyszłościowych modeli pracy zdalnej, który zdobył- i ciągle zdobywa wielu zwolenników na całym świecie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama