Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Leśniowice. Słowiańska biesiada na Maczułach już po raz 5.!

Nad zbiornikiem w Horodysku po raz kolejny zorganizowano wydarzenie odbywające się w klimacie nawiązującym do słowiańskiej tradycji. Nie zabrakło ciekawych i klimatycznych atrakcji dla uczestników.
Gm. Leśniowice. Słowiańska biesiada na Maczułach już po raz 5.!
Podczas imprezy w ramach projektu „My Słowianie – gmina Leśniowice 2023” zorganizowano wiele warsztatów

Wydarzenie zainaugurowały różnorodne warsztaty. Ich uczestnicy uczyli się np. lepienia glinianych naczyń całkowicie odręcznie lub toczonych z wykorzystaniem koła garncarskiego. Zainteresowaniem, zwłaszcza tych najmłodszych, cieszyło się także wspólne wykonywanie słowiańskich ozdób. 

Panie, które chciały wykazać się kunsztem i cierpliwością, chętnie angażowały się z kolei w zajęcia z tradycyjnego tkactwa, zaś efekty ich prac były naprawdę imponujące. Można było także od podstaw upichcić sobie tradycyjny, żytni podpłomyk, a potem schrupać go wraz z pastą z ciecierzycy i lokalnych ziół. Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „My Słowianie – gmina Leśniowice 2023”. 

Na swoich stoiskach wyroby, także te kulinarne, prezentowali wystawcy, w tym koła gospodyń.

– W kultywowaniu tradycji ważny jest jej międzypokoleniowy wymiar. Najmłodszym uczestnikom również chcemy przekazać tę wiedzę i pokazać spuściznę po naszych przodkach. A m.in. temu służą zorganizowane warsztaty. Mamy nadzieję, że dzięki temu oni sami w przyszłości też będą podtrzymywać i kultywować te wielowiekowe tradycje  – powiedziała nam wójt gminy Leśniowice Joanna Jabłońska.

Jak wspomniała, celem organizatorów było, aby podczas imprezy wszyscy uczestnicy – od najmłodszych po najstarszych – znaleźli dla siebie interesujące atrakcje.

– Jest to wspólny wysiłek mój i wszystkich zaangażowanych w imprezę mieszkańców. Oczywiście cała inicjatywa powstała w związku z odkryciami archeologicznymi sprzed kilku lat. Już piąty rok organizujemy słowiańską biesiadę. Wszystkie atrakcje i elementy, będące częścią naszej imprezy, w jakiś sposób nawiązują i są poniekąd wspomnieniem rzeczywistości, jaka miała tu miejsce przed wieloma wiekami. Myślę, że ludzie właśnie tego potrzebują - dodała wójt Jabłońska.,

Po raz pierwszy na słowiańskiej biesiadzie można było zobaczyć efekt tegorocznych warsztatów rzeźbiarskich – posągi bogów słowiańskich. 

O godzinie 16 Maczułami zawładnęła grupa rekonstrukcji historycznej, która w ramach Festiwalu Tradycji Słowiańskiej zaprezentowała życie w słowiańskiej osadzie, obrzędy, tradycje i zabawy Słowian. 

Nie zabrakło również pokazu strojów, uzbrojenia i ówczesnych narzędzi ułatwiających pracę. Wszyscy chętni mogli samodzielnie wykonać własne lalki "motanki" , które niegdyś robiono w jakiejś intencji. Można też było spróbować pisania gęsim piórem i lakowania pieczęci oraz wybijania monet (denara Mieszka I).

Przed sceną był pokaz i nauka dawnych tańców, słowiańska dyskoteka i konkurs z nagrodami, a także przedstawienie okolicznościowe zawierające szereg tradycyjnych obrzędów: tańce, wróżby, zaślubiny, plon. Spektakularny efekt jak zwykle przyniosło widowisko tańca z ogniem ku czci bogów.

Poniżej galeria zdjęć.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: historiaTreść komentarza: zapisać się do platformy i żadnej matury nie trzebaData dodania komentarza: 11.05.2024, 23:10Źródło komentarza: Matura i co dalej? Dobra praca, wysoka płaca, zadowolenie siebieAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Dzień dobry Chciał sklepie Actcion i delzData dodania komentarza: 11.05.2024, 10:19Źródło komentarza: Złoty Róg w Krasnymstawie. Kiedy powstanie? W jakich sklepach zrobimy tam zakupy?Autor komentarza: Krzysztof MąkaTreść komentarza: Fajnie by bylo jakby kapielisko mialo rewitalizator alkalizujacy wode- wowczas woda była by krystalicznie czysta i wolna od patogenow. Jednak ryby mialyby pewnie problem z przezyciem albo by porosly czelabinskie sumy. Pomosty z drewna ksiezycowego niemal rowne z tafla wody roslinnosc przy pomostach na sztucznych tratwach. Plaze usypane piaskiem o strukturze podobnej do tego z morza polnocnego a moze cos jeszcze ambitniejszego jak ktos madrzejszy wymysli...Data dodania komentarza: 11.05.2024, 03:03Źródło komentarza: Gm. Krasnystaw. Kiedy wykąpiemy się w zalewie Tuligłowy?Autor komentarza: GolTreść komentarza: Podziękuj wyborcom tóska :pData dodania komentarza: 10.05.2024, 22:39Źródło komentarza: Region. Rolnicy wciąż mają nadzieję, dalej protestująAutor komentarza: JolkaTreść komentarza: Pale miłości w więźniu czekają :)Data dodania komentarza: 10.05.2024, 22:37Źródło komentarza: Pow. krasnostawski. Czterech agresywnych mężczyzn w areszcie. Bili, nękali, grozili…
Reklama
Reklama
Reklama