Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Ile będziemy płacili za radio i telewizję w przyszłym roku? Zobacz stawki

Znamy już wysokość abonamentu w 2024 r. O tym obowiązku muszą też pamiętać posiadacze auta z radiem na wyposażeniu. Brak opłaty może ich słono kosztować.
Ile będziemy płacili za radio i telewizję w przyszłym roku? Zobacz stawki

Autor: iStock

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w przyszłym roku opłaty za radio i telewizję będą takie same jak w tym roku. I tak:

  • za radioodbiornik zapłacimy 8,70 zł miesięcznie,
  • za radio i telewizor lub sam telewizor – 27,30 zł miesięcznie.

Opłata za cały rok z góry wyniesie: 

  • za radio – 104,4 zł, 
  • za radio lub radio i telewizję – 327,6 zł. 
Kiedy zapłacimy mniej?

Jeśli zapłacimy za cały rok z góry, to te opłaty będą mniejsze. I tak odpowiednio:

  • 3 proc. miesięcznej opłaty, jeśli zapłacimy za 2 miesiące z góry,
  • 4 proc. miesięcznej opłaty, jeśli zapłacimy za 3 miesiące z góry,
  • 5 proc. miesięcznej opłaty, jeśli zapłacimy za pół roku z góry
  • 10 proc. miesięcznej opłaty, jeśli zapłacimy za cały rok. 
Masz radio w samochodzie?

Jeśli tak (a to dotyczy 99 proc. kierowców), to oznacza, że musisz płacić za nie abonament. W 2024 r. wyniesie on 8,7 zł miesięcznie, co daje 104,4 zł rocznie. Jeśli kierujący ureguluje go za rok z góry, zapłaci 94 zł.

Jeśli jednak tego nie zrobi, to z kolei czeka go kara. Jej wysokość to 30-krotność opłaty podstawowej, czyli przy obowiązujących stawkach 261 zł. 

Z tego obowiązku jest zwolnionych sporo osób. Są wśród nich właścicielach samochodów, którzy już opłacają abonament RTV za urządzenia w domu. W tej grupie mieszczą się także osoby już objęte ustawowym zwolnieniem. 

Pełnym obowiązkiem płacenia abonamentu są natomiast objęte samochody firmowe. Co więcej, należy go zapłacić za każdy pojazd oddzielnie. 

W przypadku samochodów wynajmowanych, kredytowanych lub leasingowanych, odbiornik powinien zarejestrować i opłacać za niego abonament użytkownik.

Kto ustawowo nie musi płacić abonamentu? 

Z opłat abonamentowych zwolnione są osoby:

- zaliczone do I grupy inwalidzkiej / całkowicie niezdolne do pracy,

- bezrobotne,

- które ukończyły 75 lat,

- które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, jeśli jej wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,

- weterani będący inwalidami wojskowymi / wojennymi i ich rodziny,

- osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

Dokument potwierdzający uprawnienie do zwolnienia z opłat wraz z oświadczeniem należy przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej. Zwolnienie przysługuje od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA] Autor komentarza: m Treść komentarza: Proponuję upomnieć się o reparacje od Szwedów. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 09:24 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: Waleria Treść komentarza: Nie ma skutecznego leku. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 09:12 Źródło komentarza: Region. Czas jest ich największym przeciwnikiem. Szymon walczy o terapię genową
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama