Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Włodawa. III Jarmark Pauliński już niebawem. Sprawdzamy program

Ta wyjątkowa impreza odbędzie się 26-27 sierpnia. Data wydarzenia wiąże się z nadaniem Włodawie przez Augusta III przywileju organizowania jarmarku w dniu św. Bartłomieja.
Włodawa. III Jarmark Pauliński już niebawem. Sprawdzamy program

Źródło: https://www.facebook.com/jarmark.wlodawa

- To okazja do przypomnienia tradycji włodawskich targów i jarmarków, które od poł. XVIII wieku świadczyły o prestiżu społecznym i gospodarczym miasta – wyjaśniają organizatorzy. - Kluczowym elementem wydarzenia będzie aranżacja jarmarku z kramami wystawienniczymi z lokalnym rękodziełem, produktami tradycyjnymi i regionalnymi, pokazy ginących zawodów, koncerty, pokazy pojedynków sarmackich, prezentacje strojów szlacheckich oraz ludowych.

Na 26 sierpnia zaplanowano konferencję popularnonaukową, składająca się z 6 wykładów prowadzonych przez naukowców z UMCS w Lublinie dotycząca tradycji jarmarków i dziejów miasta. Po niej ma być potańcówka ludowa przy muzyce tradycyjnej;

Następnego dnia impreza zacznie się polonezem, wspólnym tańcem gości jarmarku, prowadzonym przez dzieci i młodzież zespołu ludowego „Włodawiacy” z MDK we Włodawie. Potem ma być inscenizacja wjazdu Ludwika Konstantego Pocieja do Włodawy.

Podczas wydarzenia dostępne będą kramy z lokalnym rękodziełem oraz produktami regionalnymi i tradycyjnymi i stoiska edukacyjne dla dzieci i młodzieży – m.in. bicie jarmarcznej monety.

Odbędzie się też prezentacja ludowych strojów włodawskich i szlacheckich. Zaplanowano też „Sarmackie przebieranki” - atelier do stylizowanych zdjęć w strojach szlacheckich związanych z lokalnymi tradycjami (w przygotowanym stoisku goście będą mogli zrobić pamiątkowe fotografie) oraz dawne gry i zabawy dla najmłodszych.

Odbędą się też sarmackie igrce - pokazy pojedynków, śpiewów, tańców i obyczajów szlacheckich w wykonaniu sarmackich grup rekonstrukcyjnych i konkurs "Historia włodawskiej rodziny" i wystawa prac pokonkursowych w klasztorze ojców paulinów. Będą pieśni czasów dobrego króla Ludwika - koncert Klubu Świętego Ludwika; koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej; wykład prof. Jacka Kowalskiego - "Ludwik IX święty: król, rycerz i człowiek wiary" - wystawa - ekspozycja zabytków klasztoru włodawskiego oraz wystawa czasowa - eksponatów wypożyczonych ze zbiorów jasnogórskich - sarmacka sztuka funeralna oraz sztuka wotywna - wota składane przy obrazie Matki Bożej Włodawskiej od XIX w.

Jarmark Pauliński honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Lubelskiego. 

Organizatorami Jarmarku są: Gmina Włodawa, Koło Gospodyń Miejskich we Włodawie "Zosie Samosie", Koło Gospodyń Wiejskich w Susznie, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Włodawie, Młodzieżowy Dom Kultury we Włodawie, Parafia św. Ludwika we Włodawie, Powiatowy Ośrodek Wsparcia "Przystań" we Włodawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Miejski we Włodawie, Włodawski Dom Kultury, Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - Klasztor we Włodawie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie.

Program Jarmarku Paulińskiego 2023

26-27 sierpnia 2023

26 sierpnia:

27 sierpnia:

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: profesor mniodekTreść komentarza: więcej "kasi" w mętnej wodzie i zostanie tylko osoba grenlandzkaData dodania komentarza: 20.01.2026, 17:55Źródło komentarza: Czy słowo "stryj" to dziś relikt? Udowadniamy, że w Lubelskiem wciąż go używamyAutor komentarza: MLTreść komentarza: A w kontrolę obiektywną nie wierzę, papier wszystko przyjmie. Skoro tyle osób na własne oczy widziało nieciekawą sytuację, nawet zamarzniętą wodę w miskach czy psy luzem biegające w mrozie, to oznacza, że coś złego się dzieje. A tekst, że psy są do uśpienia przez Pana administratora tonjuż szczyt wszystkiego. Zero empatii... czy taka osoba powinna prowadzić schronisko? Pomijam już to, że prawie w całej Polsce jest problem.Data dodania komentarza: 20.01.2026, 16:23Źródło komentarza: W chełmskim schronisku stare schorowane psy mają czekać na śmierć na mrozie? [FILM]Autor komentarza: MLTreść komentarza: Może trzeba zaprosić Dodę, bo widzę tylko znane osoby mogą coś zdziałać, może wtedy rzeczywiście nastąpi rozliczenie wszystkich, w tym Miasta.Data dodania komentarza: 20.01.2026, 16:18Źródło komentarza: W chełmskim schronisku stare schorowane psy mają czekać na śmierć na mrozie? [FILM]Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Tacy mądrzy jak ja istnieją w społeczeństwie. I tacy inni jak ty też istnieją. Szkoda tylko, że tych innych jest tak wielu.Data dodania komentarza: 20.01.2026, 15:41Źródło komentarza: Czy bociany w Krasnymstawie mają mniej pracy? Demografia 2025Autor komentarza: superTreść komentarza: Uhonorować tfurcę najsłynniejszej dziury w Polsce!Data dodania komentarza: 20.01.2026, 15:32Źródło komentarza: Rusza nabór kandydatów do tytułu Chełmianina Roku 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama