Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama baner reklamowy

Wybory parlamentarne 2023. Jest już data. Teraz musi ogłosić ją prezydent

Posłów i senatorów będziemy wybierać 15 października – podało nieoficjalnie TVN24. O zaopiniowanie tej daty prezydent zwrócił się do PKW. Kancelaria Prezydenta ma już jego opinię.
Wybory parlamentarne 2023. Jest już data. Teraz musi ogłosić ją prezydent

Autor: iStock

Zgodnie z Konstytucja prezydent Andrzej Duda powinien ogłosić datę wyborów parlamentarnych do 14 sierpnia. Jak ustaliła TVN24, dziś (8 sierpnia) prezydent zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o zaopiniowanie daty 15 października. 

Tę informację potwierdził w rozmowie z PAP Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW. I dodał, że opinia Państwowej Komisji Wyborczej została przekazana do Kancelarii Prezydenta.

Szef PKW nie zdradził jednak, jaki termin wyborów został wskazany przez prezydenta. Ogłaszanie daty wyborów należy bowiem do wyłącznej kompetencji prezydenta RP.

A co pokazał sondaż?

Według sondażu RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zdecydowana większość uczestników badania chciałaby wyborów właśnie 15 października. Tę opcję wskazało 41,7 proc. respondentów. 

15,6 proc. wybrało 22 października jako drugą z możliwych dat głosowania. 

Za 5 listopada zagłosowało 6,7 proc. ankietowanych. 

Najniżej w sondażu znalazł się termin 29 października z 3,1 proc. głosów. 

Ale aż 32,2 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, kiedy powinny odbyć się wybory parlamentarne.

Kiedy zgodnie z Konstytucją powinny odbyć się wybory parlamentarne 2023?

Głosowanie musi się odbyć w dniu wolnym od pracy, przypadającym w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obecnych Sejmu i Senatu. A ta kończy się 12 listopada.

W tej sytuacji możliwych jest 5 terminów: 

• 15 października, 

• 22 października, 

• 29 października,

• 5 listopada. 

Decyzja w tej sprawie należy teraz do prezydenta. Kampania wyborcza ruszy najpóźniej piątego dnia od zarządzenia wyborów. Będziemy wybierali w nich 460 posłów i 100 senatorów. 

Za przygotowanie, a potem przebieg głosowania odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ta Pani co opisała sytuację mieszka na osiedlu Baraki. Zostało ono wyremontowane na koszt miasta zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz Wybudowane 2 parkingi, boisko itp. Za remont nie zapłaciła ani grosza i ma pretensje że os. Morawinek jest odśnieżane. Jakoś nie zauważa że tam nie ma nic. Ani parkingu, boiska, stare dziurawe płyty chodnikowe, bez monitoringu. Łatwo być roszczeniową osobą jak się wszystko dostało za darmo.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 10:08Źródło komentarza: Rejowiec Fabryczny. Tak miasto walczy z ciężką zimą. Nie wszyscy są zadowoleni z pracy samorządowych służb.Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A Ty zapewne jesteś w trakcie leczenia. Jak widać z komentarza leczenie nie skutkuje. Życzę zdrowia.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:33Źródło komentarza: - Wszystko zależy teraz od Państwa – prezydent Chełma Jakub Banaszek rzuca wyzwanie ogólnopolskim mediomAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: I tu się z Tobą całkowicie zgadzam.Tak na prawdę to w ogóle nie wiadomo do czego się nadaje.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:18Źródło komentarza: Kadrowe zmiany w MOSiR pod lupą komisji. Radny wymusił debatęAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Jeszcze kilka lat temu tego by nie zrobił, bo domów ministrów pilnowała 24 godziny na dobę policja. Gdyby się pojawił dostał by pałą i gazem po oczach.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:00Źródło komentarza: Mieszkaniec Horodyszcza siedzi w areszcie. Wylał gnojowicę pod domem ministraAutor komentarza: MarylaTreść komentarza: Nie przychodzą do ciebie do domu!!!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 07:10Źródło komentarza: Chełm. 48 zł dziennie za osobę. Spór o schroniska dla osób bezdomnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama