Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Wojsławice. Kosztowali, czym jest kulturowy trójstyk po raz XIV

Kolejna edycja festiwalu, który jest prawdziwą perłą wśród kulturalnych propozycji na terenie powiatu chełmskiego, już za nami. Można było, jak zwykle zresztą, "zasmakować" kulturowej różnorodności przy pomocy bogatej oferty proponowanych form i aktywności.
Gm. Wojsławice. Kosztowali, czym jest kulturowy trójstyk po raz XIV

Źródło: Gmina Wojsławice

Festiwalowe obchody rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. sprawowaną w kościele pw. św. Michała Archanioła. Świątynia ta istnieje w Wojsławicach od przeszło 400 lat. Eucharystię w intencji festiwalowych gości i wszystkich mieszkańców gminy sprawował ks. kan. Zbigniew Kasprzyk, proboszcz parafii. 

Następnie w cerkwi pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Eliasza odbyło się nabożeństwo pod przewodnictwem ks. Jarosława Szczura, proboszcza Parafii Świętego Apostoła Jana Teologa w Chełmie. Wyjątkowym dopełnieniem nabożeństwa była oprawa wokalna w wykonaniu chóru prawosławnego.

Tuż po godzinie 14. natomiast wszyscy przenieśli się do wojsławickiej synagogi, aby świętować jej 120-lecie. Na sali głównej wysłuchano modlitwy Hawdalowej, czyli ceremonii oddzielenia czasu szabatu od dnia powszedniego oraz skrzypcowych interakcji muzycznych w wykonaniu Marcina Davida Króla. 

Kolejne spotkanie zaplanowano na tzw. „babińcu”, czyli galerii na piętrze, gdzie odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Menachema Kipnisa "Miasto i oczy". Dodatkową atrakcją wernisażu była degustacja „Potraw trzech kultur”, które zostały przygotowane przez Stowarzyszenie „Aktywni Wojsławianie 50+”. Po wernisażu na sali głównej wystąpił zespół AHAVA z Hrubieszowa. Dużym zainteresowaniem cieszył się Taniec Żydowski dookoła bimy.

Zwieńczeniem wydarzeń w synagodze były warsztaty tematyczne. Na chętnych czekały warsztaty ceramiczne oraz wycinanek żydowskich, które poprowadziła Sylwia Jasiuk (w asyście Wojciecha i Piotra Jasiuków) oraz warsztaty liternictwa, które poprowadził Adam Koren.
Ostatnim elementem festiwalu były koncerty estradowe. Po godzinie 18. na scenie przy synagodze wystąpiła Kapela Drewutnia, która przybliżyła widowni utwory inspirowane tradycyjną muzyką ziem II Rzeczpospolitej, m.in. pieśni z ziemi lubelskiej.

Festiwalowy dzień podsumował wybitny koncert zatytułowany „Yiddish Tango” w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk. Piosenkarce akompaniował zespół Tango Attack.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama