Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 13:43
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Ruda-Huta. Byli przewidujący i zaoszczędzili sporą sumę

Jak ważne jest szybkie reagowanie na pierwsze oznaki zbliżającego się kryzysu, wyjaśniał podczas ostatniej, absolutoryjnej sesji rady gminy wójt Kazimierz Smal. Dzięki reakcji urzędników udało się bowiem uniknąć strat finansowych, spowodowanych lawinowym wzrostem cen energii elektrycznej.
Gm. Ruda-Huta. Byli przewidujący i zaoszczędzili sporą sumę
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Sezon zimowy 2022/2023 był dla wielu przedsiębiorców, włodarzy samorządów, ale i przeciętnych właścicieli gospodarstw domowych bardzo wymagający. Ceny energii elektrycznej i paliw służących do ogrzewania budynków osiągnęły poziom, który mógł zwiastować tylko jedno – kryzys. Kryzys niebezpieczny, bo pełzający, rozciągający się w czasie. Nikt nie był w stanie przewidzieć, jak długo te niepokojące wartości będą drenowały kieszenie i co należy czynić, aby utrzymać płynność finansową. Wygranymi okazali się oczywiście ci, którzy zainwestowali w odnawialne źródła energii, w tym to podstawowe – panele fotowoltaiczne. 

Taki krok wyprzedzający chciały podjąć również władze Rudy-Huty, ale okazało się, że z wielu względów plany należy poddać szybkiej weryfikacji. 

- Próbowaliśmy pozyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii w ramach rządowego funduszu Polski Ład, ale okazało się to niemożliwe. Nasz wniosek nie został przyjęty. Wobec tego podjęliśmy decyzję, aby instalacje fotowoltaiczne wybudować w ramach własnych środków – wyjaśniał podczas obrad wójt Kazimierz Smal.

Po przeanalizowaniu kosztów związanych ze zużyciem energii uznano, że panele powinny zostać zamontowane najpierw na obiekcie oczyszczalni ścieków, a następnie na ujęciu wody. Urządzenia z nim związane pracują niemal non-stop, a najintensywniej w godzinach porannych i po południu. 

- Rachunki zakładu usług komunalnych rosły w zatrważającym tempie. Każdy następny był o kilkadziesiąt procent wyższy od poprzedniego. Po zsumowaniu okazało się, że koszty energii zużywanej przez urządzenia wodno-kanalizacyjne wzrosły w przeciągu roku o niemal 400% - opisywał realia Smal.

Instalacja fotowoltaiczna na oczyszczalni ścieków składa się z 42 paneli. Całkowita moc instalacji to 24,78kW. Na to zadanie gmina przeznaczyła w sumie niespełna 87 000 zł. Inwestycja została zrealizowana w całości ze środków własnych gminy. 

Instalacja na stacji wodociągowej posiada moc 30 kW, i jej wykonanie było możliwe również dzięki dotacji, jakiej gmina udzieliła Zakładowi Usług Komunalnych. Kosztowała w sumie ponad 128 000 zł. Jej montaż miał miejsce w listopadzie 2022 roku. Wójt Smal mówił o tym, że średnia cena energii w 2022 roku wzrosła z poziomu 570 zł/MWh do 2.380,00 zł/MWh.

- Po pewnym czasie stwierdziliśmy, że kwoty na rachunkach, jakie otrzymywaliśmy, wróciły do poziomu sprzed podwyżek, więc podjęty przez nas krok był zasadny. Instalacja na ujęciu wody została skonfigurowana w taki sposób, aby produkować energię w okresach największego poboru wody, czyli rano i wieczorem – relacjonował włodarz gminy.

Władze gminy przewidują, że obie instalacje zamortyzują się w przeciągu dwóch lat od momentu ich zainstalowania. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama