Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Takiego zatrucia wody jeszcze tu nie było! Są tony martwych ryb, padają też ptaki

Ponad 2 tony martwych, śmierdzących ryb wyłowiono przez ponad tydzień z Huczwy i przyległych do niej zbiorników wodnych. Inspektorzy ochrony środowiska wciąż ustalają, co było przyczyną zanieczyszczenia wód, i kto temu zawinił. Na wyniki ich ustaleń czeka prokuratura i Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.
Takiego zatrucia wody jeszcze tu nie było! Są tony martwych ryb, padają też ptaki
Od osób pracujących przy wyławianiu martwych ryb z Huczwy dowiedzieliśmy się, że w wyniku zanieczyszczenia wód rzeki padły także gniazdujące przy nabrzeżach ptaki.

Autor: Jakub Klepczuk i wędkarze

O masowym śnięciu ryb w Huczwie już pisaliśmy. W rzece w okolicach mostu w przy ul. Ciesielczuka w Hrubieszowie pojawiły się pierwsze martwe ryby. Kilka dni później okazało się, że śniętych ryb w Huczwie są setki kilogramów. Przez ponad tydzień wyławiano je z tej rzeki, na odcinku od Obrowca do Gródka, przy ujściu Huczwy do Bugu. Martwe ryby wyciągano także z kanału Ulga w Hrubieszowie.

Martwe ryby także pod powierzchnią Huczwy

– Przy wyławianiu śniętych ryb przez ponad tydzień pracowało 3 pracowników etatowych Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Zamościu, a także wędkarze z Koła PZW przy Hrubieszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i koła PZW Hrubieszów Miasto i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Od 15 do 27 czerwca z Huczwy wyłowiono w sumie 2 tony i 67 kg śniętych ryb – poinformowała nas Beata Wróbel, dyrektor Biura Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zamościu i jego rzecznik prasowy, z wykształcenia ichtiolog.

Wyłowiono tylko część śniętych ryb, która spuchła i wypłynęła na powierzchnię wody. Do tego trzeba doliczyć jeszcze ryby, które pozostały pod powierzchnią, bliżej dna. 

- One też będą się rozkładać i rzeka będzie śmierdzieć jeszcze przez kilka tygodni – dodaje Jerzy Wiater, prezes Okręgu PZW w Zamościu.

20 czerwca Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zamościu zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Hrubieszowie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zanieczyszczenia wód Huczwy i Białki i doprowadzenia do masowego śnięcia ryb w obydwu rzekach i zbiornikach wodnych w Hrubieszowie. W piśmie do prokuratury jako sprawcę wskazano firmę z Nieledwi. Zawiadomienie złożyła także burmistrz Hrubieszowa. Prokuratura wszczęła śledztwo. Jest ono prowadzone w sprawie zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znaczących rozmiarach.

Ofiarami trucicieli padły też ptaki

Od osób pracujących przy wyławianiu martwych ryb z Huczwy dowiedzieliśmy się, że w wyniku zanieczyszczenia wód rzeki padły także gniazdujące przy nabrzeżach ptaki.

– Widzieliśmy martwą dużą dziką kaczkę i dwa inne ptaki, które musiały mieć styczność z zanieczyszczoną woda w rzece – mówi jeden z wędkarzy, który brał udział w wyławianiu śniętych ryb z Huczwy.

16 czerwca inspektorzy zamojskiej delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska pobrali próbki wody z Huczwy i Białki. Z analizy przeprowadzonej przez WIOŚ wynika, że główną przyczyną śnięcia ryb był zanik tlenu w różnych miejscach, w których pobrano próbki wody.

– Nie mamy jeszcze wszystkich wyników badań pobranych próbek. Największy poziom zanieczyszczeń był w dopływie Huczwy – Białce. Rozpoczęliśmy kontrole, które mają ustalić, kto mógł doprowadzić do zanieczyszczeń rzek. Kontrole mogą potrwać jeszcze 2-3 tygodnie. Mamy problemy kadrowe, dlatego te działania kontrolne mogą się opóźnić – poinformował nas Piotr Jonasz, kierownik delegatury WIOŚ w Zamościu.

Na wyniki ustaleń inspektorów WIOŚ oraz prokuratury czekają także w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rapa18 04.07.2023 14:08
A jakieś media ogólnokrajowe się tym nie zainteresują? Tylko Odra i g*wno w Warszawie (które de facto nic złego nie zrobiło) są medialne?

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama