Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 19:35
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Powiat chełmski. Wiemy, ilu jest u nas milionerów. Podatki rozliczone

Ilu mieszkańców miasta i powiatu chełmskiego rozliczyło się z podatku dochodowego? Jaki sposób wybrali? Ilu mamy milionerów w regionie? Znamy już odpowiedzi na te pytania!
  • Źródło: KAS
Powiat chełmski. Wiemy, ilu jest u nas milionerów. Podatki rozliczone

Autor: jarmoluk

Źródło: pixabay.com

Urzędy skarbowe podsumowały rozliczenia podatkowe za ubiegły rok. Z miasta Chełm do Urzędu Skarbowego w Chełmie wpłynęło 29 670 zeznań podatkowych. Papierowo rozliczyły się 3023 osoby, a elektronicznie 26 647 osób, czyli prawie 90% wszystkich podlegających rozliczeniu rocznemu mieszkańców miasta.

W powiecie chełmskim rozliczyło się 29 197 osób, papierowo - 2 725 podatników, a elektronicznie - 26 472.

Jak co roku pojawiały się też błędy w rozliczeniach, zarówno elektronicznych, jak i papierowych. Liczba złożonych korekt zeznań podatkowych (w mieście Chełm i powiecie chełmskim) wynosi 2 998.

Dzięki informacji z Urzędu Skarbowego w Chełmie wiemy już, ilu jest milionerów w naszym regionie. 39 osób z Chełma zadeklarowało dochody powyżej 1 mln złotych w 2022 roku i 27 osób z powiatu chełmskiego. 

Podatnicy wybrali  „Twój e-PIT”

W całej Polsce podatnicy złożyli elektronicznie około 20 mln deklaracji podatkowych za 2022 r. 

- Podobnie jak w ubiegłych latach, także w tym roku podatnicy w zdecydowanej większości rozliczyli się elektronicznie a najpopularniejszym sposobem złożenia deklaracji była nasza usługa „Twój e-PIT” w e-Urzędzie Skarbowym. Złożyli w ten sposób rekordowa liczbę ok. 12 mln zeznań – podkreśla wiceminister finansów zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Podatnicy zaakceptowali w usłudze ponad 7 mln deklaracji. Kolejne 5 mln deklaracji zostało zaakceptowanych automatycznie. Najwięcej deklaracji za pomocą Twój e-PIT wpłynęło od podatników z województwa mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Około 8 mln deklaracji wpłynęło za pomocą systemu e-Deklaracje. Z tego rozwiązania korzystali głównie przedsiębiorcy. Tylko niespełna 7% (ok. 1,3 mln) deklaracji podatnicy złożyli w formie papierowej.

Od 15 lutego 2024 r. w usłudze Twój e-PIT w ramach rozliczeń za 2023 rok będą udostępnione wstępnie przygotowane rozliczenia dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Będą one wymagały uzupełnienia w części dotyczącej danych, które nie są dostępne w systemach KAS

Rekordowe zwroty PIT

2023 rok jest rekordowy pod względem zwrotu podatku PIT. Podatnicy otrzymali już ponad 27 mld zł. To zwroty z ponad 15,7 mln deklaracji. Kolejne zwroty są sukcesywnie realizowane przez urzędy skarbowe.

W tym roku pieniądze wyjątkowo szybko trafiają na konta podatników, którzy rozliczyli się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej i skorzystali z usługi Twój e-PIT. Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań złożonych za pomocą tej usługi trafiały na konta podatników średnio w ciągu kilkunastu dni, ale zdarzało się, że podatnik dostał zwrot nawet 1 dzień po złożeniu deklaracji. Generalnie, średni czas zwrotu PIT wynosi w tym roku 19 dni.

Dopłaty podatku

Jak co roku, część podatników w wyniku rozliczenia PIT musi dopłacić podatek. Dzięki reformie podatkowej liczba osób, która musi zapłacić podatek w tym roku jest mniejsza i wynosi 1,8 mln. Dla porównania, w rozliczeniu za 2021 r. podatek dopłaciło aż 4,9 mln osób.

Co ważne do odnotowania, od tego roku podatnicy mogą zapłacić podatek w e-Urzędzie Skarbowym, w tym w usłudze Twój e-PIT, przy użyciu systemu BLIK. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i przedsiębiorcy mogą zapłacić BLIKiem za roczne rozliczenie PIT.

Więcej środków dla organizacji pożytku publicznego

Dzięki możliwości przekazania na rzecz OPP 1,5% podatku organizacje mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,5 mld zł. Tak wynika z kwot zadeklarowanych przez podatników. 

Szacunkowe dane pokazują, że zmniejszyła się liczba deklaracji, w których podatnicy zadeklarowali zwrot dla OPP. Wynika to m. in. z tego, że dzięki obniżce podatków część osób w ogóle nie płaci podatku, wiec nie przekazuje też 1,5% dla OPP. Pomimo to, dzięki zwiększeniu kwoty do 1,5% podatku, OPP otrzymają w tym roku więcej środków niż w ubiegłym roku. 

Zadeklarowane przez podatników kwoty wymagają weryfikacji przez urzędy skarbowe. Warunkiem przekazania środków organizacjom jest dotrzymanie przez podatników i OPP wszystkich warunków ustawowych (podatnik musi zapłacić podatek należy, OPP figurować na liście uprawnionych organizacji i zgłosić aktualny rachunek bankowy do urzędu skarbowego).

Czytaj także:

c

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama