Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Rejowiec. Działają, aby wieś nie pozostała uśpiona

Metodą małych kroków – w ten właśnie sposób postanowili działać członkowie Stowarzyszenia „Nasze Niedziałowice”. Przekonują, że oddanie dla własnej „małej Ojczyzny” to wartość sama w sobie i bez niej trudno byłoby mówić o wychowaniu młodego pokolenia.
Gm. Rejowiec. Działają, aby wieś nie pozostała uśpiona
Święto Dyni w 2015 roku

Źródło: Wieś Niedziałowice

Stowarzyszenie powstało w marcu bieżącego roku, ale członkini zarządu stowarzyszenia Agnieszka Hasiec-Bzowska mówi, że idea, aby służyć lokalnej społeczności zrodziła się wśród aktywistów dużo wcześniej.

- Na rzecz naszego małego sołectwa działamy już od wielu lat i od początku staramy się angażować w ważne projekty. Do tej pory wiele inicjatyw podejmowaliśmy wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Niedziałowicach, natomiast obecnie chcemy naszej aktywności nadać pewne nowe ramy – wyjaśnia Hasiec-Bzowska.

Dzięki determinacji lokalnych działaczy powstało już miejsce pamięci - „Niedziałowice na 100–lecie Niepodległości" (2018 r.). Organizacja zaczęła również dbać o stary, zapomniany cmentarz zlokalizowany na końcu wsi oraz zabiegała o montaż specjalnego pojemnika na nakrętki. 

- Na liście naszych udanych, zrealizowanych inicjatyw znalazła się również renowacja krzyża przydrożnego, którą wykonaliśmy w 2021 roku. Do udanych zaliczyć należy również kilka wydarzeń integracyjnych, jakie zorganizowaliśmy dla mieszkańców naszej wsi: Święto Dyni w 2015 roku, Listopadowy Piknik (2019) czy tzw. Pożegnanie wakacji (2022) – wyjaśnia pani Agnieszka.

Ona sama postanowiła dokumentować historię sołectwa na profilu „Wieś Niedziałowice”. Publikuje tam bieżące, ważne informacje, ale stara się również, aby było to miejsce, gdzie każdy będzie mógł sięgnąć po odrobinę wytchnienia od codziennych obowiązków. 

- Staram się tam zamieszczać treści „pozytywne”, w szerokim znaczeniu tego słowa. Fotografie związane z naszą najbliższą okolicą, interesujące cytaty, dobre, krzepiące słowa. Sądzę, że ludzie tego potrzebują. Poza tym jest to oczywiście strona dokumentująca wszelkie aktywności członków naszej społeczności – wyjaśnia członkini stowarzyszenia.

Stowarzyszenie promienieje wręcz dobrą energią. Jest to grupa ludzi, która ma na siebie pomysł i chce go konsekwentnie realizować. Czas poświęcony na działalność mogliby spożytkować zapewne w inny sposób, ale czy chodzi o to, aby tkwić w wygodnej strefie własnego komfortu? Z pewnością nie. Dzięki nim do Niedziałowic dotarło mnóstwo pięknego, słonecznego światła. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: MixalisTreść komentarza: Nie rozumiem podatku za psa to tak jakby zrobić podatek od posiadania rybek lub innych zwierząt. To jest czyste łojenie obywatela. Żeby to było np. podatek od psa ale kupy psie zbierają służby porządkowe o 4 rano z trawników. Ja sprzątam po swoim psie, ja go karmię, ja go szkole państwo mi nie dokłada to co to za podatek? Dobrze, że nie wszystkie gminy okradają ludzi.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 04:22Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: łaskawcyTreść komentarza: Łaski nie robią, to ich obowiązek!Data dodania komentarza: 16.05.2024, 23:17Źródło komentarza: Chełm. Miasto chce być otwarte na potrzebującychAutor komentarza: GniewnyTreść komentarza: A bo lepio te drogi i co raz zatrzymujo.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:41Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. W Chojnie dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką
Reklama
Reklama
Reklama