To efekt decyzji Rady Miasta. „Za” była zdecydowana większość radnych. Od 1 lipca w „mieście królów” alkohol będzie można kupić tylko w ciągu dnia.
Dlaczego radni uznali, że trzeba wprowadzić prohibicję? Z powodu nieustannych i uzasadnionych skarg mieszkańców. Krakowianie mieli już dosyć krzyczących i pijanych osób załatwiających swoje potrzeby fizjologiczne przed sklepami czy ich domami. I nie chodzi tylko o centrum Krakowa, chociaż najwięcej skarg było ze Starego Miasta i Kazimierza.
Prohibicja: mniej zakłóceń ciszy nocnej
Ruch Krakowa nie jest w Polsce czymś nowym, ale to pierwsze tak duże miasto, które zdecydowało się na nocny zakaz. Głośno także było o Zakopanem, które nocną prohibicję zarządziło jesienią ubiegłego roku. W tym przypadku radni i mieszkańcy mieli dosyć pijanych turystów.
Wcześniej były m.in. mniejsze Ruda Śląska, Radomsko, Władysławowo, Piotrków Trybunalski...
Dzięki prohibicji w Katowicach po roku obowiązania ograniczeń w ścisłym centrum odnotowano 54-procentowy spadek ilości udzielanych pouczeń i 29-procentowy spadek liczby „klientów” izby wytrzeźwień. W Piotrkowie Trybunalskim o ok. 20 proc. spadła liczba zakłóceń ciszy nocnej.
Ale są też miasta, które z prohibicji się wycofały. Tak było np. w Białej Podlaskiej. Lokalne władze nie zauważyły poprawy sytuacji na ulicach. Dostrzegły także, że o ile nie można było kupić alkoholu w mieście, to spragniony klient mógł pokonać kilka kilometrów i nabyć go w sklepie w gminie Biała Podlaska, bo tam takiego zakazu nie było.








![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [7-12-2025] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-7-12-2025-1765062540.jpg)



![Śmierć na drodze. Mieszkaniec powiatu krasnostawskiego wjechał w autobus. Zginął na miejscu [ZDJĘCIA] W sobotę (6 grudnia) nad ranem w miejscowości Kolonia Siedliszczki. Kierujący audi zjechał na przeciwległy pas ruchu drogowego i zderzył się z autobusem.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-smierc-na-drodze-mieszkaniec-powiatu-krasnostawskiego-wjechal-w-autobus-zginal-na-miejscu-1765114551.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze