Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Wierzbica. Przez lata służyła ubogim. "Koza" została rozebrana [WIDEO]

Z lokalnym krajobrazem związana była od ponad 100 lat. To jak na „kozę” niezwykle sędziwy wiek. Mowa jednak nie o zwierzęciu, a kultowym budynku, który w pamięci mieszkańców miejscowości zapisał się już na dobre. Przychodziły tu pokolenia wierzbiczan, w murach budynku zapisały się i dobre, i złe czasy. Niestety – nie dało się go uratować...
Gm. Wierzbica. Przez lata służyła ubogim. "Koza" została rozebrana [WIDEO]

Wójt Zdzisława Bożena Deniszczuk przypomina, że „koza” na początku służyła jako miejsce, gdzie swoją karę odsiadywali różnego rodzaju przestępcy. Tutaj mieli spokornieć i przemyśleć popełnione występki. Z czasem zmieniła swój charakter. 

– Po wojnie rozdawano tutaj dary z UNRRY – sól, cukier, czekoladę i inne, deficytowe wówczas produkty. W kolejnych dekadach PRL-u znajdowała się tam gminna kasa spółdzielcza i kasa GS-u, gdzie rolnicy rozliczali skrypty dłużne i wypłacali należności za dostarczone płody rolne – mówi wójt Wierzbicy.

Na początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy budowano obiekt, w którym obecnie mieści się urząd gminy, w „kozie” funkcjonowała część gminnych referatów. Mieszkańcom miejscowości „koza” już na zawsze będzie kojarzyła się także z zapachem chleba. 

– Tutaj był najlepszy, a były to wypieki z piekarni pana Krzysztofa – przypomina wójt Deniszczuk.

Można powiedzieć, że rok temu historia zatoczyła tragiczne „koło”. Tak,jak po II WŚ wydawano tutaj dary rozmaitym „rozbitkom” wojennym, tak po te same dary ustawiali się tutaj uchodźcy wojenni z terenu Ukrainy. 

– Tym razem dary, którymi mogliśmy się podzielić, pochodziły w większości od naszych mieszkańców. Ich dobre serca okazały się nieocenione – mówi włodarz gminy.

Plany inwestycyjne związane z budową parkingu wymusiły na władzach trudną, ale konieczną decyzję o rozbiórce obiektu. Wszyscy mają jednak nadzieję, że „koza” przetrwa w pamięci kolejnych pokoleń. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Magda 17.05.2023 23:47
Koza to cześć mojego dzieciństwa. To właśnie tam dokonywałam pierwszych zakupów jako dziecko. Przyjeżdżałam rowerem, aby kupić lody czy inne słodycze, a także drobne zakupy do domu.

Xx 17.05.2023 21:20
Szkoda. Kawałek historii, można było ciekawie go zaadaptować. Pani Wojt jest osobą kreatywną i na to miejsce mogła znaleźć ciekawsze rozwiązanie.

FANPIS 17.05.2023 18:35
Ciekawe ze ten budynek nie byl wpisany do rejestru zabytkow.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkańcyTreść komentarza: Proszę zainteresować się z sytuacją, jaka panuje w miejscowości Sielec - czyli z budowlanym bublem. Obecnie trwają prace nad przebudową drogi, która przez wiele lat była zaniedbana przez starostwo. I pomimo, że będzie położona nowa nawierzchnia, będzię wykonane porzerzenie, które niby będzie imitować chodnik lub ścieżkę rowerową (co przy ogromnym ruchu w tej miejscowości niewpłynie w 100% na porawę bezpieczeństwa), nie obejdzie się oczywiście bez bubli. Otóż w planach nie przewidziano wykonania rowów oraz przepustów. Część działek zabudowanych oraz pól jest o wiele wyżej niż droga, co jak już widzieliśmy w przeszłości powodowało zalanie i zamulenie błotem drogi, jak również niektórych gospodarstw. Jest niewyobrażalne, że w obecnych czasach projektując drogę za "grube miliony" nie uwzględnia się takich rzeczy. A na facebooku gminy p. wójt chwali się, jak to z jej inicjatywy zorganizowano spotkanie z przedstawicielami starostwa w celu porozumienia. Szkoda że na etapie projektowania (za co odpowiada gmina), nie zorganizowano zebrania, nie porozmawiano z mieszkańcami, aby weliminować takie niespodzianki. Teraz trwa przerzucanie odpowiedzialności za tę sytuację. Starostwo zasłania się brakiem miejsca w pasie drogowym, a wystarczyło uporządkować przed budową kwestię wielu ogrodzeń, które są postawione w pasie drogowym. W miejscowości Kasiłan jakoś nie było problemu z wstawianiem przepustów pod wjazdami. Kolejnym bublem jest niewykonanie poszerzenia drogi od skrzyżowania w Sielcu do kolejnego skrzyżowania w Kumowie. Jak mają się poruszać piesi?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Tak, myśli. To jedyny rodzaj elektrowni, który najeźdźca będzie musiał oszczędzić. Elektrownie konwencjonalne są nagminnie ostrzeliwane i niszczone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: MixalisTreść komentarza: Nie rozumiem podatku za psa to tak jakby zrobić podatek od posiadania rybek lub innych zwierząt. To jest czyste łojenie obywatela. Żeby to było np. podatek od psa ale kupy psie zbierają służby porządkowe o 4 rano z trawników. Ja sprzątam po swoim psie, ja go karmię, ja go szkole państwo mi nie dokłada to co to za podatek? Dobrze, że nie wszystkie gminy okradają ludzi.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 04:22Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: łaskawcyTreść komentarza: Łaski nie robią, to ich obowiązek!Data dodania komentarza: 16.05.2024, 23:17Źródło komentarza: Chełm. Miasto chce być otwarte na potrzebującychAutor komentarza: GniewnyTreść komentarza: A bo lepio te drogi i co raz zatrzymujo.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:41Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. W Chojnie dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką
Reklama
Reklama
Reklama