Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm: Inspektorat budowlany zajął się barakami i kamienicami

W Chełmie wiele jest nieużytkowanych kamienic i blaszanych garażów, które "szpecą" miasto. Ich sprawą zajęli się radni podczas komisji Rady Miasta Chełm.
Chełm: Inspektorat budowlany zajął się barakami i kamienicami

Podczas wtorkowej łączonej komisji budżetu i porządku publicznego podana została informacja z działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chełmie. Jacek Osmoła, chełmski inspektor, przedstawił liczbę pracowników Inspektoratu i ilość rozpatrzonych przez instytucję spraw. W wystąpieniu znalazła się także informacja na temat ponad 700 różnych spraw, które w 2022 r. zostały rozpatrzone. 

- Między innymi przyjęto 214 zawiadomień rozpoczęcia robót budowlanych oraz 206 zawiadomień dotyczących zakończenia robót budowlanych. W tym zakończenia budowy 65 budynków mieszkalnych jednorodzinnych i 2 budynków wielorodzinnych (64 mieszkania) - mówił Osmoła. 

Inspektor poinformował również o ilości kontroli wykonanych przez PINB. Po wystąpieniu Osmoły nie zabrakło pytań od radnych. Jednym z nich było zadane przez radnego Longina Bożeńskiego. Dotyczyło ono blaszanych garażów, które znajdują się w naszym mieście, szczególnie na terenie Dyrekcji Dolnej i Górnej. 

- Modernistyczna substancja mieszkaniowa przedwojenna jest zaśmiecona w różny sposób, samowolnie czy niesamowolnie, stawianymi blaszakami i komórkami blaszanymi. W efekcie krajobraz tej perełki naszego miasta można uznać za, w pewnej mierze, zdegradowany - mówił Bożeński.

Osmoła zaznaczył, że Inspektorat jest cały czas w trakcie usuwania takich obiektów. Między innymi w okolicy ul. Jaka Kazimierza oraz Żwirki i Wigury usuniętych zostało już ponad 100 blaszaków. Udało się również namówić miejscową wspólnotę na wybudowanie garażów w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Inspektor dodał też, że podobne rozbiórki zostały wykonane również w okolicy ul. Czackiego.

Równie ważne dla miasta i mieszkańców pytanie zostało zadane przez radnego Dariusza Grabczuka

Chciałem zapytać o kamienice wyłączone już z użytkowania. Jest ich dość dużo w mieście. Na jakim to jest etapie? Czy są już może ustaleni spadkobiercy? Jak generalnie sytuacja wygląda? - pytał.

Inspektor potwierdził, że w mieście jest kilkanaście takich kamienic. Są one zabezpieczone, jednak ich stan techniczny jest coraz gorszy. Przeważnie jest tak w sytuacjach, kiedy stan prawny obiektów jest nieustalony. Osmoła dodał, że ostatnio udało się ustalić stan prawny kamienic przy ul. Szkolnej, ul. Obłońskiej i przy ul. Hrubieszowskiej. 

Przy Obłońskiej prace naprawcze dobiegają końca. Przy Hrubieszowskiej rozpoczynają się te prace, już nawet wydaliśmy decyzję. Jest osoba, która po prostu wykupiła wszystkie udziały, to jest dla nas najlepszy układ. Tak samo przy Szkolnej. Kamienica w tej chwili, jeśli chodzi o stan prawny, jest uregulowana i tam także będą przeprowadzane prace naprawcze - mówił Osmoła.

Prace naprawcze polegają na generalnym remoncie kamienic, dzięki czemu będą się one nadawały do użytkowania. 

Prowadzone jest też postępowanie dotyczące kamienicy przy ul. Mickiewicza. Tam Inspektorat stara się doprowadzić do rozbiórki oficyny. Jednak jest bardzo dużo stron postępowania, co stwarza problemy. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
oho 29.04.2023 10:24
te kamienice przy kamenie jakby odnowic to by zdobily miasto 😉

Kazio 28.04.2023 17:08
O's-_owa, kto go tam jeszcze zatrudnia? Jest tyłu młodych geo... i nie pijących.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama