Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Ostatnie godziny na rozliczenie PIT-u. Skarbówka zwraca nam to, co wcześniej zabrała

Jeszcze tylko do 2 maja można rozliczyć się z podatku. Czasu zostało więc niewiele, zwłaszcza że po drodze mamy długi weekend.
Ostatnie godziny na rozliczenie PIT-u. Skarbówka zwraca nam to, co wcześniej zabrała

Autor: iStock

Dotychczas – jak podało Ministerstwo Finansów – swoje PIT-y rozliczyło około 11 mln podatników, z czego aż 6 mln za pomocą platformy Twój e-PIT. Na konto każdego z nich trafiło średnio około 1000 zł. W sumie – grubo ponad 10 mld zł. 

Rok rekordowych zwrotów

Tymczasem… – Szacowaliśmy, że zwrócimy około 15 mln podatników ponad 18 mld zł. Okazało się jednak, że zwrócimy jeszcze więcej pieniędzy, a 2023 r. będzie pod tym względem rekordowy – podsumował wiceminister Artur Soboń.

Według premiera Mateusza Morawieckiego ma to być ok. 20 mld zł (rok temu było to 11 mld).

– Nigdy w historii Rzeczpospolitej na konta podatników nie wpływała taka kwota – powiedział.

Rząd sprzedaje to jako swój sukces. Tymczasem – zdaniem ekspertów – to najlepszy dowód, jak fatalny mamy system podatkowy. Bo musieliśmy zapłacić więcej, żeby państwo mogło zwrócić nam teraz to, co wcześniej zabrało. Co więcej – kwotę pomniejszoną przez inflację.

Oddają to, co nam zabrali

Dlaczego nagle kwota zwrotów tak gwałtownie wzrosła? To efekt Polskiego Ładu, „dzięki” któremu przez cały 2022 rok płaciliśmy za duże zaliczki podatkowe. 

Przypomnijmy. Polski Ład został wprowadzony na początku zeszłego roku. I… szybko okazał się sprawcą potwornego zamieszania. Dlatego w połowie roku wprowadzono do tego „rewolucyjnego” systemy zmiany, odwołując w ten sposób część podatkowych przepisów.

To wszystko spowodowało chaos, którego skutkiem są teraz większe zwroty podatkowe. 

– To najlepszy dowód na to, że polityka podatków działa – chwali się premier.

Nie dodaje jednak, że większe zwroty oznaczają, że zabrano nam więcej pieniędzy na zaliczki. Teraz tracimy na tym wszyscy. Bo nasze pieniądze zamiast w kieszeniach albo na lokatach leżały na kontach skarbówki i traciły na wartości. Przez inflację. 

Zabrane nam wtedy 100 złotych, dziś warte jest nieco ponad 80. 

Jak i gdzie złożyć PIT?

Żeby jednak otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, najpierw trzeba rozliczyć swój PIT. Czasu jest niewiele, bo do 2 maja. Dodajmy, że od 29 kwietnia do 1 maja mamy długi weekend. 

Zeznanie można złożyć w formie:

• papierowej: można osobiście zanieść do urzędu skarbowego. Można też przesłać je Pocztą Polską ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. 

Uwaga, zeznanie powinno być nadane przed upływem terminu na złożenie zeznania. W tym roku – przed 2 maja.

• elektronicznej – możemy złożyć: 

- przez e-Deklaracje,

- w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Jeśli nie złożymy swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT  zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone.

Jak zalogować się do e-PIT?

Możemy to zrobić przez:

- profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną,

- aplikację mObywatel,

- dane autoryzujące: PESEL lub NIP i kwoty przychodu.

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać Twój e-PIT. 

Uwaga, ta usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

1,5 procent podatku

W ubiegłym roku z 1 proc. przekazaliśmy organizacjom pożytku publicznego 1 mld 114 mln zł. Tak rozliczyło się 15,9 mln podatników. 

Przeciętna kwota przekazana na rzecz tych organizacji przez jednego podatnika wyniosła – jak policzyło Ministerstwo Finansów – 70 zł. 

W tym roku organizacjom pożytku publicznego możemy przekazać 1,5 proc. naszego podatku.

Pamiętajmy, że w ten sposób pomagamy najbardziej potrzebującym.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nuczyciel LO Treść komentarza: Na tym forum nie widać Myślących Wykształconych ,Odpowiedzialnych ,Prawych obywateli .Zastanawia mnie fakt co jest punktem honoru tych ludzi? Głównie rodziców tych dzieci. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:59 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Rodzice kupują telefony nagminnie swoim dzieciom żeby czuły się dowartościowane . Rodzicom potrzebna jest edukacja w postaci spotkań z pedagogami ,psychologami w ośrodkach edukacyjnych. RODZICIELSTWO WYMAGA CZASU SPEDZONEGO Z DZIECKIEM I ORESLENIE WZORCA.. JAKO DROGOWSKAZ W PRZYSZLOSCI DLA POTOMKA. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:51 Źródło komentarza: Ekrany kradną dzieciom czas i zdrowie. Duży problem Autor komentarza: andy Treść komentarza: może zapytacie o zdanie jakiegoś Polaka Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:30 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro uświetniają uroczystości to organizatorzy tych uroczystości powinni stanąć na wysokości zadania i suto sypnąć groszem. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:18 Źródło komentarza: Chełmski chór Rapsodia zaproszony na prestiżowy festiwal do Hiszpanii. Potrzebne wsparcie Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama