Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Powiedz sąsiadom, że wyjeżdżasz. Policja podpowiada, jak zabezpieczyć dom na święta

Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ani doniczką. Te miejsca włamywacze sprawdzają w pierwszej kolejności. Takie są zalecenia policji dla osób, które wyjeżdżają na Wielkanoc.
Powiedz sąsiadom, że wyjeżdżasz. Policja podpowiada, jak zabezpieczyć dom na święta

Autor: iStock

Święta to czas, kiedy wielu z nas wyjeżdża z domu, żeby spotkać się z bliskimi. Czasami jest to nieobecność w domu tylko na kilka godzin, czasami jednak na dzień, dwa, a nawet więcej. Wtedy możemy stać się ofiarami złodziei. 

Policja ma kilka rad dla wszystkich, którzy na święta wyjeżdżają 

  • Zabezpiecz należycie drzwi i okna mieszkania, załóż zamki o zwiększonej odporności na włamanie oraz wizjer. Dodatkowo można zamontować oświetlenie z czujnikiem ruchu i domofon.
  • Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, wykonaj solidne ogrodzenie, rozważ zakup psa.
  • Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzję lub zasłony tak, żeby wnętrze mieszkania było niewidoczne z zewnątrz.
  • Pamiętaj, że najpewniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy, biżuterii lub innych cenniejszych przedmiotów jest bank.
  • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ani doniczką. To miejsce sprawdzane przez włamywaczy w pierwszej kolejności.
  • Wykonaj zdjęcia, zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (kamera, aparat fotograficzny, rower...). Te, które nie mają numerów, oznakuj (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać  i udowodnić, czyją są własnością).
  • Zwracaj uwagę na kręcących się przy klatkach schodowych lub w pobliżu domu ludzi. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów.
  • Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób do mieszkania.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności.
  • Poinformuj o swoim wyjeździe sąsiadów.

Kolejny poradnik dotyczy zakupów 

W piątek i sobotę sklepy przeżyją wzmożony ruch. Tym bardziej że w Wielką Sobotę placówki handlowe będą czynne krócej – do godziny 13 lub 13.30. To sprawi, że przed kasami i w sklepowych alejkach będzie tłoczno. Wszyscy będą myśleli o liście zakupów, a wtedy łatwo można stać się ofiarą złodzieja.

Policja przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa:

Trzeba pamiętać, że zatłoczone miejsca to idealna okazja dla złodziei. Dlatego jeżeli ktoś ma plecak, to warto nieść go przed sobą, a nie na plecach.

Nie warto także trzymać kluczy do domu, dokumentów i pieniędzy w jednej kieszeni. Co do samych pieniędzy, to większej kwoty lepiej nie umieszczać w jednym miejscu, ale podzielić ją i schować w kilku.

Kolejna rada: parkując samochód przed sklepem, nie wolno zostawiać na widoku wartościowych rzeczy. To nic innego jak zaproszenie dla złodzieja. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Antek Treść komentarza: Potrzebujących są tysiące. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 14:25 Źródło komentarza: Region. Czas jest ich największym przeciwnikiem. Szymon walczy o terapię genową Autor komentarza: kicz Treść komentarza: Jakby nie patrzeć gryzmoły, gryzmoły i jeszcze raz gryzmoły. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 14:24 Źródło komentarza: Chełm. „Chełm 2.0”na wystawie Adama Puławskiego Autor komentarza: Nuczyciel LO Treść komentarza: Na tym forum nie widać Myślących Wykształconych ,Odpowiedzialnych ,Prawych obywateli .Zastanawia mnie fakt co jest punktem honoru tych ludzi? Głównie rodziców tych dzieci. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:59 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Rodzice kupują telefony nagminnie swoim dzieciom żeby czuły się dowartościowane . Rodzicom potrzebna jest edukacja w postaci spotkań z pedagogami ,psychologami w ośrodkach edukacyjnych. RODZICIELSTWO WYMAGA CZASU SPEDZONEGO Z DZIECKIEM I ORESLENIE WZORCA.. JAKO DROGOWSKAZ W PRZYSZLOSCI DLA POTOMKA. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:51 Źródło komentarza: Ekrany kradną dzieciom czas i zdrowie. Duży problem Autor komentarza: andy Treść komentarza: może zapytacie o zdanie jakiegoś Polaka Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:30 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama